Threads Arama Sonuçları Artık Ters Kronolojiyle Sıralanıyor

Meta’nın X rakibi Threads sosyal medya platformu için sunulan güncelleme ile artık kullanıcılar arama sonuçlarını ters kronolojik sırada görebiliyor. Bu, uygulamanın önce en yeni gönderileri, ardından eski gönderileri göstereceği anlamına geliyor.

Instagram Başkanı Adam Mosseri başlangıçta kronolojik sıralama fikrini reddettiği için bu gelişme tabii ki biraz sürpriz oldu. Aralık 2023’te bir kullanıcı Mosseri’ye Threads’deki arama sonuçlarının kronolojik olarak sıralanıp sıralanamayacağını sormuş, Mosseri ise sıralamanın platformda daha fazla spam oluşmasına yol açabileceğini söylemişti.

Öte yandan 9To5Mac, Threads’in ters kronolojik sıralama eklediğini bildirdi ve doğruladı. Artık filtre sayesinde kullanıcılar en son gönderileri arama sonuçlarında görebiliyor. Bu aynı zamanda etiketlerdeki gönderiler için de geçerli. Etiketler özelliği de platforma yakın zamanda eklenen ve Instagram veya X’teki etiketlere benzeyen bir özellikti ancak kare sembolü olmadan geliyor ve gönderi başına bir etiketle sınırlı.

Ters kronolojik filtreye erişmek için kullanıcıların Threads uygulamasını güncellemesi gerekiyor. Daha sonra bir anahtar kelime ararken veya etiketlerdeki gönderiler arasında gezinirken ekranlarının üst kısmında üç noktalı bir düğme görülüyor. Bu düğmeye tıkladıktan sonra kullanıcılar, gönderilerini ters kronolojik sıraya göre sıralamak için “En İyi” ve “En Son” seçeneklerini seçebiliyor.

Bu ayar aynı zamanda diğer arama özelliklerine de uygulanacak. Bir kullanıcı filtreyi aramadaki gönderilere uyguladıysa arama sonuçlarında da ilk olarak en son gönderiler gösterilecek.

Özelliğin şu an için sadece iOS uygulamasında olduğunu Android içinse bir bilgi olmadığı belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx