VR gözlükleri astronotların en iyi dostu olacak

Ancak HTC, yalnız astronotlara yıldızlarla dolu uçuruma bakmanın yanı sıra yapacak bir şeyler vermek için ISS’ye VR gözlükleri gönderiyor.

Şirket, istasyondaki uzun görevlerin ortasında astronotların zihinsel sağlığını iyileştirmeye yönelik devam eden çabanın bir parçası olarak HTC VIVE Focus 3 kulaklıklarını ISS’ye göndermek için XRHealth ve mühendislik firması Nord Space ile ortaklık kurdu. Bu kulaklıklar, gerçek uzay öğrencilerinin zihinsel sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış benzersiz bir yazılımla önceden yüklenmiş durumda; bu nedenle, yalnızca mesai saatleri dışında Walkabout Mini Golf oynamak için değiller.

VR gözlükleri astronotların en iyi dostu olacak

Kulaklıklar, astronotların zihinsel sağlık durumunu daha iyi değerlendirmek için göz izleme sensörleri de dahil olmak üzere, mikro yerçekiminde çalışmak üzere özel olarak geliştirilmiş ve uyarlanmış yeni kamera izleme teknolojisine sahip. Bu sensörler, “yörüngedeyken zihinsel sağlığı korumayı” amaçlayan bir yazılımla birleştirildi. Kulaklıklar aynı zamanda hizalamayı stabilize edecek ve dolayısıyla hareket rahatsızlığı olasılığını azaltacak şekilde optimize edildi.

Danimarkalı astronot Andreas Mogensen, uzay istasyonunun komutanı olarak altı aylık görevi sırasında önleyici zihinsel sağlık bakımı için VR başlığını kullanan ilk ISS mürettebatı üyesi olacak. HTC, astronotların uzayda görev yaparken sıklıkla “aylarca ve yıllarca” tecrit altında kaldıklarını belirtiyor.

Bu güçlendirilmiş Vive Focus 3 kulaklıklar kısa süre içinde uzay istasyonuna doğru yola çıkacak ancak henüz kesin bir varış tarihi yok. VR başlığının pek çok özelliği normal Dünya yerçekimine bağlı olduğundan, bu kulaklıkların mikro yerçekiminde çalışmasını sağlamak için bile bazı büyük mühendislik becerileri gerektirdiğini belirtmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx