Uzun süre güneşe maruz kalmak, sıcak çarpmasını tetikleyebilir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahminlerine göre önümüzdeki günlerde hava sıcaklıkları 6-7 derece artacak. Uzmanlar yüksek sıcaklarda, sıcak çarpması riskinin arttığına dikkat çekiyor.

DHA’da yer alan habere göre İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mecit Bahar, sıcak çarpmasıyla ilgili şunları söyledi: “Sıcak çarpması genellikle vücut ısısının 40 derece ve üstüne çıktığı sıcaklıklarda meydana gelir. Sıcak çarpmasının en sık nedeni güneşe uzun süre maruz kalınmasıdır.”

‘ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN’

Zorunlu kalınmadığı sürece güneş ışınlarının en dik düştüğü saatlerde dışarı çıkılmaması uyarısında bulunan Bahar, “Sıcak çarpması ya da güneş çarpması olarak da bilinen hipertermi; sıcak ortamlarda güneşe alışılmadık şekilde uzun süre maruziyete bağlı olarak gelişen ve vücut ısısının genellikle 40 derece üzerinde olduğu hayatı tehdit edebilen acil bir durumdur. Vücudun termostatı olarak çalışan ve ısı dengesini sağlayan hipotalamusun bu süreçte yeterli ısı regülasyonunu sağlayamamasına bağlı gelişir” ifadelerini kullandı.

‘2 FARKLI KLİNİK ŞEKLİ VARDIR’

Sıcak çarpmasının iki farklı klinik şeklinin olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Bahar, “Bunlar eforla oluşan sıcak çarpması ve eforsuz oluşan klasik sıcak çarpmasıdır. Eforla oluşan sıcak çarpması genellikle yüksek sıcaklarda yoğun egzersiz yapan genç bireylerde görülürken klasik sıcak çarpması daha çok yaşlılar ve çocukları etkiler” dedi.

YÜKSEK SICAKLIKLAR NEDEN OLABİLİR

Sıcak çarpmasına yol açan etkenlere ve risk gruplarına dikkat çeken Uzm. Dr. Bahar, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Sıcak çarpmasına yol açan faktörler özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıklar altında uzun süre çalışma, kapalı ve sıcak ortamda uzun süre kalma, yeterli sıvı alamama, yüksek sıcaklıkta yoğun egzersiz yapmaya bağlı olarak vücudun ısı merkezinin uyum gösterememesi sonucu oluşur. Risk altındakiler 5 yaş altı ve 65 yaş üstü bireylere ek olarak şeker, tansiyon, kalp ve böbrek gibi kronik hastalığı olanlar, gebeler, alkol kullanımı ve psikiyatrik hastalığı olanlardır.

GÜNEŞ ÇARPMASININ BELİRTİLERİ NELER?

Sıcak çarpmasından korunmak için önerilerde bulunan Uzm. Dr. Bahar, “Öncelikle sıcak ve güneşli havalarda risk altındaki bireyler başta olmak üzere yüksek sıcaklığa maruziyet engellenmelidir. Sıcağa bağlı belirtiler fark edilir fark edilmez vücut ısısı düşürülmeli ve durumun sıcak çarpmasına ilerlemesi önlenmelidir. Zorunlu bir durum olmadıkça güneşine en tepede olduğu saatlerde (11.00-15.00) dışarı çıkılmamalıdır. Gün içerisinde en az 2.5-3 litre sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Uzun süreli ve yoğun antrenmanlardan uzak durulmalıdır” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx