Tıp eğitiminde uluslararası başarı

Değerlendirme kuruluşlarından İngiltere merkezli THE, tıp fakültesi müfredatıyla İEÜ’yü ‘Yılın Öğretme ve Öğrenme Stratejisi’ kategorisinde Asya kıtasındaki en iyi 8 eğitim kurumundan biri olarak seçti. İEÜ’nün bu kategoride Türkiye’den listeye giren tek üniversite olduğu belirtildi. İEÜ, ‘yükseköğretimin oscarı’ ünvanıyla anılan THE Awards Asia’da finale kalmaya hak kazandı. İEÜ’nün 29 Nisan’da Malezya’da düzenlenecek finalde, birinciliği hedeflediği ifade edildi. İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, tıp eğitiminde diğer üniversitelere model olacak birçok yeniliğe imza attıklarını söyleyerek, bu başarıya uzun soluklu ve planlı bir çalışma neticesinde ulaştıklarını ifade etti.

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu

‘FAKÜLTEMİZİ ULUSLARARASI ALANDA DA SAYGIN BİR NOKTAYA TAŞIDI’
Prof. Dr. Abacıoğlu, “Ülkemizin sağlık alanındaki gelişimine katkı sağlamak amacıyla yaklaşık 7 yıl önce fakültemizi kurduk. Üst düzey bir akademik kadro ve teknolojik altyapı oluştururken, tıp eğitimine alışılmışın dışında özel bir vizyon ve içerikle bakmaya karar verdik. Bu doğrultuda ülkemizde bir ilke imza atarak gezegen sağlığı, yaşam biçimi tıbbı, araştırma-bilgi yönetimi, klinik akıl yürütme gibi dersleri müfredata ekledik. Çevresel faktörlerin ve yaşam tarzı davranışlarının insan sağlığı üzerindeki etkilerini vurgulamak istedik. Öğrencilerimizin yaşam boyu öğrenmeyi benimsemesi için de birçok adım attık. Tüm bunlar, fakültemizi ön plana çıkarmakla kalmadı, uluslararası alanda da saygın bir noktaya taşıdı. Doğru işler yaptığımızı ve uluslararası bağımsız merciler tarafından anlaşıldığımızı görmek, bizleri çok mutlu etti” dedi.

‘İNSANLIK İÇİN UMUT OLACAKLAR’
İEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlgi Şemin ise kısa sürede Türkiye’nin en iyi fakülteleri arasına girmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “Fakültemizde yetiştirdiğimiz her gencimizi; bilgi ve becerileriyle insanlık için umut olacak birer nefer olarak görüyoruz. Öğrenci merkezli eğitimimizi bu bakış açısıyla şekillendiriyoruz. Dünya genelinde artan salgınlar, ortaya çıkan yeni hastalıklar, sorumluluğumuzun büyük olduğunu bize gösteriyor. Bilgili, özgüvenli, doğru bilgiye ulaşarak onu kullanabilen, günümüzün sağlık gereksinimlerini bilen, insana bütüncül bakan, mesleki ve etik değerlere sahip, başarılı hekimler yetiştirmenin yolu da doğru ve özgün bir müfredat belirlemekten geçiyor. Büyük bir gururla söylüyorum ki, İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak bu noktada farklı olduğumuzu kanıtladık. Başarımızın sınırlarını ülkemizin de dışına çıkardık. Bundan sonra da aynı disiplinle, sorumlulukla ve daima daha iyisini yapmak hedefiyle çalışmayı, öğrencilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir