Kayyım Devegeçidi piknik alanını bedelsiz devretti

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, seçim öncesi taşınmazların satış ve devri işlemlerini artırdı. Kayyımın memurlardan oluşturduğu belediye meclisi, 13 Kasım’da toplanarak bir dizi kararlar aldı. Bu kararlar içinde Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı önerisi üzerine görüşülen Devegeçidi Piknik Alanının devri de yer aldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, alınan kararla Kayapınar ilçesi sınırlarında bulunan Gözalan Mahallesi 141 ada 6 numaralı parselde mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Devegeçidi Piknik Alanı bedelsiz bir şekilde içindeki taşınan ve taşınmazlarla birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisi için Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı’na yetki verildi.

ALAN EĞİTİM FAALİYETLERİ İÇİN KULLANILACAK

Meclisin oy birliği ile aldığı kararda, devir işlemleri tamamlandıktan sonra park alanının eğitim, sosyal, bilimsel, sportif ve kültürel faaliyetleri kapsamında kullanılacağı belirtildi.

Karara ise 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75’inci maddesinin (d) bendi gerekçe gösterildi: “Belediyeler kendilerine ait taşınmazları, aslî görev ve hizmetlerinde kullanılmak üzere bedelli veya bedelsiz olarak mahallî idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına devredebilir veya süresi yirmi beş yılı geçmemek üzere tahsis edebilir. Bu taşınmazlar aynı kuruluşlara kiraya da verilebilir. Bu taşınmazların, tahsis amacı dışında kullanılması hâlinde, tahsis işlemi iptal edilir. Tahsis süresi sonunda, aynı esaslara göre yeniden tahsis mümkündür.”

DAİRE DEVİR İŞLEMLERİ YAPACAK

Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı devir işlemlerini tamamladıktan sonra Devegeçidi Piknik Alanı, Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilecek. Belediye Kanununda 25 yıla kadar tahsislerin yapılacağı belirtilirken, belediye meclisi kararında, piknik alanının kaç yıllığına İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edileceği belirtilmedi.

19 MİLYON 836 BİN TL HARCANDI

Kayyımın bedelsiz tahsis ettiği piknik alanı, 2021 yılında 20 milyon TL harcanarak yenilenmişti. 12 Ağustos 2021 yılında “Devegeçidi Piknik Alanı Rehabilitasyon Düzenleme yapım işi” için ihaleyi 19 milyon 836 bin 724 TL’ye alan MADE inşaat Yapı Malzemeleri Petrol Otomotiv Tekstil Sanayi Ticaret Limited Şirketi, çalışmayı tamamladıktan sonra parkı belediyeye teslim etmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir