Kahire’de barış zirvesi: Amaç ateşkes için yol haritası

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Filistin-İsrail savaşına çözüm bulmaya yönelik Kahire Barış Zirvesi başladı.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın temsil ettiği zirveye Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avrupa Birliği Konsey Başkanı Charles Michel, Ürdün Kralı Abdullah, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al-Nahyan ve çok sayıda ülkeden liderler ve bakanlar katılıyor.

Filistin lideri Abbas, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, “Topraklarımızı asla terk etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de, zirvede Gazze’deki insani krizin sona erdirilmesi ve ateşkes amacıyla yol haritası oluşturmaya çalışacaklarını kaydetti. Sisi, Refah Sınır Kapısı’nı bir an için bile kapatmadıklarını ama sınırın Filistin tarafındaki İsrail bombardımanının insani yardımların geçişini engellediğini belirtti.

‘ANLAŞMAZLIKLARIN AŞILMASI ZOR’

Öte yandan İsrail’in temsilci göndermemesi zirvenin başarısıyla ilgili soru işareti yarattı. İsrail’e savaşta destek veren ABD de Mısır’daki maslahatgüzarıyla zirvede temsil ediliyor.

Reuters’a konuşan kaynaklar, “Hamas’ın İsrail’e baskını ve İsrail’in kendini koruma hakkı gibi” tartışmalı konularda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle zirveden ortak bir açıklama çıkmasının zor olduğunu söyledi. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx