Ev tipi 2 farklı yol: Metaldeki pas lekesi nasıl temizlenir?

Metaldeki pas lekesini temizlemek, sanıldığı kadar zor bir şey değildir. Metal üzerinde pas oluşmasının sebebi metalin neme maruz kalarak oksitlenmesi sonucu oluşur. Bu kimyasal bir reaksiyondur.

Metalin paslanması her türlü metal için hatta elektronik cihazların içinde saklı olan noktaları dahi etkileyebilir. Buna en iyi örnek kumanda pillerinin uzun zaman sonra açınca pasla karşılaşmamız verilebilir. Ortamdaki nemden kaynaklanan bu sorun her an karşımıza çıkabilir.

Paslanmaya birçok şey sebep olabileceği gibi onu ortadan kaldırmak için de birkaç ev tipi etkili yöntem bulunmaktadır. Paslanmanın önüne geçmek için düzenli olarak kullanılacak eşyaların dirsek yağı ile yağlanması gerekir.

Metaldeki pas lekesini temizlemenin ev tipi iki farklı yöntemini sizler için derledik. Aşağıda, metaldeki pas lekesini temizlemek için izleyeceğiniz adımları sizlerle paylaştık. Hadi gelin birlikte metaldeki pas lekesini temizlemenin yollarını öğrenelim.

METAL EŞYALARI PASLANMADAN KORUMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Metal eşyaları paslanmaktan korumanın en doğru ve güvenilir yolu onları nemli ortamlardan uzak tutmaktır. Bunu yanı sıra ilerleyen zamanda olabilecek korozyonlara karşı da metal ögelerin paslanmaya dayanıklı boyalar ile kaplanması tavsiye ediliyor.

METALDEKİ PAS LEKESİ TEMİZLEME YÖNTEMLERİKarbonat ile Metaldeki Pas Lekesini Temizleme Yöntemi

Karbonat her evde bulunan ve uygun maliyetli olduğu için temizlik çözümlerinde sıkça kullanılan bir malzemedir. Metaldeki pas lekelerini temizlemek içinde karbonat kullanılabilir. Karbonat ile metaldeki pas lekelerini temizlemek için şu adımları izleyin:

Adım 1

Metaldeki pas lekesini temizlemek için metalin boyutuna göre bir kabın içerisine biraz karbonat dökün ve birkaç yemek kaşığı su ekleyin. Macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

Adım 2

Yumuşak kıllı bir diş fırçasını bu macuna batırın ve metaldeki paslı alana uygulayın. Karışımın paslı bölgedeki problemi çözmesi için en az bir saat bu şekilde bekletin.

Adım 3

Bir saatin sonunda bir diş fırçasıyla macun bulunan alanı temizleyin. Metali su ile durulayın ve mikrofiber bir bez yardımıyla iyice kurulayın.

Sirke ile Metaldeki Pas Lekesini Temizleme Yöntemi

Metaldeki pas lekesini temizlemek için kullanılacak bir diğer yöntem sirke kullanmaktır. Sirke ile metaldeki pas lekesini temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1

Metaldeki pas lekesini temizlemek için paslanmış nesnenin boyutuna göre bir kap seçerek işe başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz kabı beyaz sirke ile doldurun ve metali bu sirkenin içerisine batırın. Metalin sirkenin üstüne çıkmaması için üzerine bir ağırlık koyun ve bu şekilde ıslanması için en az iki saat bekletin.

Adım 2

Sürenin sonunda metali sirkeden çıkarın ve kalan pas lekesini çıkarmak için diş fırçası yardımıyla ovalayın. Metaldeki pas lekesi çıktıktan sonra su ile durulayın ve mikrofiber bez ile iyice kurulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx