Başsavcıdan Biden’ı görevden alma çağrısı

Morrisey , geçen hafta başkanın “iyi niyetli , hafızası zayıf , yaşlı bir adam ” olarak tanımlandığı 388 sayfalık özel avukat raporunun yayınlanmasının ardından Biden’ın akıl sağlığının ciddi bir endişe kaynağı olduğunu savundu. Biden bu tanımlamaya karşı agresif bir şekilde mücadele etti.

Morrisey, “Başkan Biden’ın bilişsel gerilemesi Amerikalılar için büyük endişe kaynağı, özellikle de ulusumuzun hem burada hem de yurt dışında kriz üstüne krizle karşı karşıya olduğu bu dönemde” diye belirtirken “Zihinsel açıdan sağlıklı bir başkana ihtiyacımız var” dedi.

Cumhuriyetçi başsavcı, raporun “göreve hazır olmayan bir Başkanın net bir resmini çizdiğini” söyledi.

Rapor, Biden’ın başkan yardımcısı olduğu dönemde eski ofisinde ve Delaware’deki özel evinde bulunan gizli belgeler üzerinde bir yıl süren bir soruşturmanın ardından geldi.

25. MADDE NEDİR?

25. Madde, eski Başkan Kennedy’nin öldürülmesinin ardından başkanın halefiyetini netleştirmek amacıyla 1965 yılında Kongre tarafından kabul edildi. Ayrıca, başkan yardımcısının ve Kabinenin, fiziksel olarak yetersiz görülmesi halinde bir başkanı görevden almasına izin veren bir bölüm de içeriyordu.

Bu yetki hiçbir zaman kullanılmadı ancak 6 Ocak 2021’de Kongre Binası’na yapılan saldırının ardından Trump karşıtı eleştirmenler tarafından dile getirildi.

Temsilci Claudia Tenney de dahil olmak üzere bir dizi başka Cumhuriyetçi de son haftalarda 25. maddenin Biden’a karşı kullanılmasını gündeme getirdi. Trump bu fikri geçen Eylül ayında bizzat gündeme getirmişti.

Çağrılar, hem milletvekilleri hem de halk arasında Biden’ın yaşına odaklanıldığının altını çiziyor. Bir dizi hafıza gafının ardından son haftalarda Biden’a yönelik eleştiriler arttı.

Biden ve ekibi endişeleri göz ardı ederken, anketlerde Amerikalıların çoğunluğu başkanın yeniden seçilemeyecek kadar yaşlı olduğuna inanıyor.

BİDEN’IN GAFLARI

Yaptığı gaflarla gündemden düşmeyen ABD Başkanı Joe Biden’ın koltuğu sallanıyor. Özel Yetkili Savcı Robert Hur, hazırladığı raporda ABD liderinin “akıl sağlığıyla” ilgili yorumlarda bulundu. Savcı Hur’un “Biden’ın akıl sağlığının gidip geldiğini, bu sebeple resmi suçlamaya gerek olmadığını” açıklaması ortalığı karıştırırken ABD liderinin son dönemde yaptığı gafları sizler için derledik.

“BAŞKAN SIFATIYLA” İLK GAFLAR

Biden 46. ABD Başkanı olarak göreve başlamış, yeni kararnamelere imza atıyordu. Çevresindeki kameralar da onu takipteydi. Biden imza atmayı bitirdi, kalemini koyacağı ceket cebini bulamadı. Çareyi pantolonunun cebinde buldu.

2021’in son günlerinde Güney Carolina Eyalet Üniversitesi’nde konuşma yapmak için kürsüye çıktı. Yanında Başkan Yardımcısı Kamala Harris de vardı. Biden, yardımcısına “Başkan” diye hitap etti. Bu gafı aynı yılın mart ayında da yapmıştı.

ABD Başkanı kişileri karıştırmayı bir sonraki yılda da sürdürdü. 4 Nisan 2022’de yaptığı konuşmada eşi Jill Biden’ın, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde başkan yardımcısı olduğu cümlesi ağzından çıktı. Biden’ın açıklaması sonrası Beyaz Saray başkanın hatasını, “(Ben) başkan yardımcısıyken…” diye yazılı bir metin yayımlayarak düzeltti.

HAMAS İLE MUHALEFETİ KARIŞTIRDI

Biden, reformlar içeren Ulusal Güvenlik Anlaşması’na ilişkin Beyaz Saray’da açıklama yaptı.

Yaptığı açıklama sırasında Gazze Şeridi’ndeki esir anlaşmasının nasıl sonuçlanacağı yönünde sorulan bir soruya cevap veren Biden, konuşmakta zorluk yaşayınca, “İzin verin kelimelerimi seçeyim” dedi.

Esir anlaşmasına dair bazı adımların olduğunu vurgulayan Başkan, “Muhalefetten bir tepki geldi” deyince çevresindekiler, “HAMAS” diyerek Biden’ı düzeltti.

Biden ise, “Pardon evet. HAMAS’tan bir tepki geldi. Ama biraz abartılı görünüyor. Şu anda devam eden müzakereler var” ifadelerini kullandı.

28 YIL ÖNCE ÖLEN BAŞKANLA MACRON’U KARIŞTIRDI

Biden, Las Vegas’ta düzenlediği seçim kampanyası konuşmasında, seçildiği dönemde G7 toplantısına katılmasına atıfta bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile anısını anlatırken gaf yapan Biden, Macron’u 1996’da ölen eski başkan Mitterand ile karıştırdı.

Biden, “Almanya’dan, pardon Fransa’dan Mitterand bana baktı ve ‘Ne zamana kadar buradasın?’ diye sordu” dedi.

Beyaz Saray da zaman zaman dil sürçmeleri, boşlukla tokalaşması ve düşmeleriyle gündeme gelen Biden’ın gafını, “Macron” şeklinde düzelterek yayımladı.

ALMANYA BAŞBAKANLARINI KARIŞTIRDI

Joe Biden, 2017’de hayatını kaybeden eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile Angela Merkel’i karıştırdı.

Manhattan’daki seçim kampanyası etkinliğine katılan Biden, 2021’de düzenlenen G7 toplantısında liderlerle 6 Ocak Kongre baskını olayları hakkında konuştuklarını hatırlattı.

Merkel ile yaşadığı anısını anlatacakken gaf yapan Biden, Merkel’i 2017’de hayatını kaybeden Kohl ile karıştırdı. Biden, “Sonra Helmut Kohl bana döndü ve ‘Sayın Başkan, 1000 kişinin İngiltere Parlamentosunun kapılarını kırdığını, içeri girerken bazı polisleri öldürdüğünü ve başbakanın göreve başlamasını engellediğini öğrenseydiniz ne derdiniz?’ dedi.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA YERİNE IRAK

Chicago ziyareti öncesi Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden’ın Ukrayna-Rusya gerginliği ile ilgili dili sürçtü. Ukrayna yerine Irak diyerek, “Putin, Irak’taki savaşı açıkça kaybediyor” dedi. Yine Biden 2022 mart ayında yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasında da Ukrayna ve Irak savaşlarını iki kez karıştırmış, yine “Putin Irak’ta savaşı kaybediyor” ifadesini kullanmıştı.

Biden, 10 Kasım 2022’de de Beyaz Saray’daki basın toplantısı sırasında 2004 yılına dönmüştü. Rusya’ya ait birliklerin Ukrayna’da işgal ettiği Herson bölgesinden çekilmesine yönelik açıklama yaparken “Felluce’den geri çekilmeyi ilginç buluyorum” demişti.

Ukrayna-Rusya gerginliğinin ilk günlerinde Polonya’yı ziyaret eden ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için “Bu adam iktidarda kalamaz” deyince Beyaz Saray, “Putin’in komşu ülkeler veya bölgeler üzerinde gücünü kullanmasına izin verilememesinden söz ediyordu” diyerek sözlerini diplomatik zemine oturtmuştu. Birkaç gün sonra basın toplantısı için gazetecilerin karşısına çıkan Biden’in elinde tuttuğu “Zorlu Putin soru cevapları” başlıklı not kağıtları ise foto-muhabirlerin gözünden kaçmamıştı.

DÜŞEN BAŞKAN

ABD Başkanı Biden, 23 Şubat 2023’te Varşova’dan ayrılıp ülkesine dönerken Air Force One uçağı merdivenlerinde düştü. Haziran 2023’te ABD Hava Kuvvetleri Akademisi mezuniyet töreninde çıktığı kürsüde de yere kapaklandı. Beyaz Saray’a göre sadece dengesini kaybetmişti ama bu görüntüler sağlığını ilgili endişeleri artıran etkenlerdi.

Biden sadece bu yıl dengesini kaybetmedi. 18 Haziran 2022’de de memleketi Delaware’de bisiklet sürerken yere düştü. Beyaz Saray, Biden’ın yaralanmadığını ve bisiklet sürmeye devam ettiğini söyledi.

HAYATINI KAYBEDEN SENATÖRE YOKLAMA, TELE-PROMPTERA TAKILMA

ABD Başkanı Biden, geçen yıl Temmuz ayında ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj hakkı kararını iptal etmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, kendisi için yazılan “Cümlenin sonu, cümleyi tekrar oku” şeklindeki notları da okudu. Bu gaf, Biden’ın konuşma becerisine ilişkin eleştirileri artırdı.

Tarih 28 Eylül 2022. ABD Başkanı Joe Biden, bir araba kazasında hayatını kaybeden Indiana Kongre Üyesi Jackie Walorski’ye açlıkla ilgili katıldığı konferansta “Jackie burada mısın? Jackie nerede? Sanırım burada olacaktı…” diye seslendi. Sıkıntı Walorski’nin bir ay önce bir trafik kazasında hayatını kaybetmesiydi. Üstelik Biden, kongre üyesinin ölümünün ardından, yazılı bir taziye mesajı da yayımlamıştı.

KANADA’DA ÇİN’E ÖVGÜ, ÜNİVERSİTEDE ELİZABETH’E SELAM

ABD Başkanı Biden, 17 Haziran’da Connecticut eyaletindeki Hartford Üniversitesi’nde düzenlenen Daha Güvenli Topluluklar Ulusal Zirvesi’ne katıldı. ABD’deki silahlanma sorunu ve bu kapsamda attıkları adımlarla ilgili konuştu. Konuşmasını “Tanrı Kraliçe’yi korusun dostum” diye tamamladı. Espri mi yoksa gaf mı yaptığı anlaşılamadı.

20 Haziran’da Kaliforniya’nın Palo Alto şehrindeki doğa koruma merkezine ziyareti esnasında “2020 yılına kadar ABD’nin üzerinde yetkiye sahip olduğu tüm toprakların ve suların yüzde 30’unu korumayı ve eş zamanlı olarak iklim etkisini kesmek için emisyonları azaltmayı taahhüt ettim” dedi. 2030 yerine tarihi geriye sardı. Ve bu başkan Biden’ın tarihlerle ilgili ilk dil sürçmesi değildi.

Biden, bu yılın mart ayındaki Kanada ziyaretinde Başbakan Justin Trudeau ile düzenlediği ortak basın toplantısında göçmen politikası hakkında komşusuna övgüde bulunmak isterken “Bugün Çin’i alkışlıyorum” ifadelerini kullandı.

HABERSİZ HABER KANALINI TERK ETTİ, KUZEY İRLANDA’DA SİVİL KATLİAMCILARI ANDI

13 Nisan’da iç savaşa son veren Hayırlı Cuma Anlaşması’nın 25. yıldönümü için gittiği Kuzey İrlanda’da, sivil katliamlarla hatırlanan ve bugün hala nefret uyandıran “Black and Tans” isimli paramiliter kuruluşun adını andı. Biden’ın gafı dalga konusu oldu.

ABD Başkanı Biden, katıldığı televizyon programı reklam arasına girmeden canlı yayını terk etti. MSNBC kanalındaki programda, sunucu Nicolle Wallace’la konuşmasının ardından, yayın reklam arasına girmeden sandalyesinden kalkıp gitmesi tartışma yarattı. Yaklaşık 20 dakika süren canlı yayında Biden, sunucu sözlerini bitirdikten sonra yavaşça sandalyesinden kalkarak Wallace’ın elini sıkıp masadan uzaklaşmaya başladı.

patronlardunyasi.com

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx