Arap Birliği’nden skandal ‘Gazze’ kararı! 11 Kasım’da toplanacaklar

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırılarına başladı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik havadan, denizden ve karadan düzenlediği saldırılarda 24 gün geride kalırken, Arap Birliği’nden açıklama geldi.

ARAP BİRLİĞİ’NDEN SKANDAL GAZZE KARARI

22 Arap ülkesinin üye olduğu milletler arası bir örgüt olan Arap Birliği ‘Gazze’ hakkında skandal bir karara imza attı. İsrail’in saldırıları devam ederken 12 Ekim’de, uluslararası camiaya acil müdahale çağrısı yapan ve sonrasında sessizliğe gömülen Arap Birliği 11 Kasım tarihinde ‘Gazze’yi görüşmek üzere’ acil toplanma kararı aldı. 

11 GÜN SONRA TOPLANACAKLAR

Arap Birliği’nin, İsrail-Filistin çatışması yoğun bir şekilde devam ederken, 11 gün sonraya toplantı kararı alması tepki çekti.

12 EKİM’DE ACİL MÜDAHALE ÇAĞRISI YAPMIŞLARDI

Arap Birliği dışişleri bakanları, 12 Ekim tarihinde İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını ele almak için Mısır’ın başkenti Kahire’de olağanüstü toplantı düzenlemiş. Fas, Cezayir ve Ürdün dışişleri bakanları, Filistin-İsrail çatışmasının bölgedeki yansımalarına karşı uyarıda bulunurken, uluslararası camiaya da acil müdahale çağrısı yapılmıştı.

Arap Birliği son olarak, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı” kararını memnuniyetle karşılayarak, bunun ,“uluslararası toplumun gerçek iradesini yansıttığı” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx