Anti Kripto Para Cephesi Genişliyor: 5 Ortak Daha Eklendi!

Senatör Elizabeth Warren, kripto para birimlerini hedef alan yasa tasarısına beş ortak sponsor ekledi. Yeni eklenen beş üyeden üçü, Sens. Raphael Warnock, D-Ga., Laphonza Butler, D-Calif ve Chris Van Hollen, D-Md., Warren ile birlikte Senato Bankacılık Komitesi’nde yer alıyor. Bu komite, önümüzdeki yıl hangi kripto mevzuatının geçeceği konusunda önemli bir rol oynayacak.

Elizabeth Warren, anti kripto para cephesini genişletiyor

ABD Senatörü Elizabeth Warren, D-Mass, bir yasa tasarısı için meslektaşlarından daha fazla destek topladı. Bu tasarı, yasadışı finansmanda kripto para biriminin iddia edilen kullanımını engellemeyi amaçlıyor. Kripto endüstrisini sık sık eleştiren Warren, Pazartesi günü cepheyi genişletmek için kritik bir adım attı. Warren, beş senatörün “Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasası”na eş sponsor olarak katıldığını söyledi. Bu arada, bu tasarı kripto endüstrisinden ciddi eleştiriler alıyor. Tasarı, müşterini tanı kuralları da dahil olmak üzere Banka Gizlilik Yasası gerekliliklerini madencilere, doğrulayıcılara, cüzdan sağlayıcılarına ve diğerlerine genişletmeyi amaçlıyor.

Yeni eklenen beş kişiden üçü, Sens. Raphael Warnock, D-Ga., Laphonza Butler, D-Calif ve Chris Van Hollen, D-Md., Warren ile birlikte Senato Bankacılık Komitesi’nde yer alıyor. Bu komite, önümüzdeki yıl hangi kripto mevzuatının geçeceği konusunda önemli bir rol oynayacak.

Kripto para, vatandaşları sayısız riske açık hale getiriyor!”

Sens. D-Colo’dan John Hickenlooper ve D-N.M.’den Ben Ray Luján da eş sponsor olarak dahil oldu. Chris Van Hollen, şu açıklamayı yaptı:

Kripto para konusunda temel yasal güvencelerin olmaması Amerikalıları sayısız riske açık hale getiriyor. Dahası kripto, terör örgütleri, uyuşturucu kartelleri ve otoriter rejimlerin yasadışı faaliyetlerini finanse etmek için tercih ettikleri bir ödeme yöntemi haline geldi. Kripto, Amerikalıları korumak ve suç örgütleri ve haydut uluslar tarafından yasadışı davranışları kolaylaştırmak için kullanılmamasını sağlamaya yardımcı olmak için geleneksel bankalarla aynı şeffaflık kurallarına tabi olmalıdır.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto para ile ilgili kara para aklama ve terör finansmanının önlenmesi, milletvekillerinin yanı sıra Biden Yönetimi arasında da ön planda oldu. Warren, özellikle son birkaç aydır kongre oturumları sırasında tasarısı için bastırdı. Hazine Bakanlığı geçen ay Kongre’den daha fazla yetki istedi. Böylece, dijital varlık sektöründeki yasadışı aktörlerin peşine düşmeyi amaçladığını belirtti.

Gözler AML’de

Bu arada, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi R-N.C. Patrick McHenry, gelişmelere ilişkin bir açıklama yaptı. McHenry, Meclis’in kripto için kara para aklamayı önleme kurallarına bir göz atma zamanının geldiğini söyledi. Ayrıca, Meclis ile Senato arasında bu konuda uzlaşma için yer olabileceğini öne sürdü.

McHenry geçtiğimiz hafta Ocak 2025’te sona erecek görev süresi için yeniden seçilmeyi istemeyeceğini açıkladı. McHenry, kripto mevzuatının ilerletilmesinde lider olarak görülüyor. Bunlar arasında federal düzeyde stablecoin’leri düzenleyecek bir yasa tasarısı yer alıyor. Ayrıca, kripto para pazar yapısına kapsamlı bir yaklaşım getiren başka bir yasa tasarısı var. Her iki tasarının da Senato’dan destek alması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir