Altın Fiyatları İçin Kritik Saatler

ABD ekonomik gelişmeleri, para ve emtia piyasalarında belirleyici olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda, tarım dışı istihdam verisinin beklentileri aşması ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi konusunda aceleci olmayacaklarını açıklamasıyla birlikte altın fiyatlarında düşüş yaşandı.

BASKI DEVAM EDİYOR

Geçen hafta ons altın değer kaybederken, gram altın fiyatı yatay seyretti. Son dönemde ons altındaki düşüş, gram altını olumsuz etkiliyor.

YÜKSELİŞ DOLAR VE FAİZDEN

Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artış, ons altının değer kaybetmesine neden oluyor.

GERİLEME DEVAM EDİYOR

Haftaya 2024 dolar seviyesinden başlayan ons altın, 2011 dolara kadar geriledi ve günü 2020 dolardan kapattı. Gram altın ise dün 1997 liradan açılıp, 1983 liraya kadar geriledikten sonra 1994 liradan günü tamamladı.

ENFLASYON VERİSİ BEKLENİYOR

Altın yatırımcıları, ABD’de açıklanacak olan enflasyon rakamlarını bekliyor. Ocak ayında ABD’de enflasyonun yıllık bazda yüzde 3.4’ten yüzde 2.9’a gerilemesi öngörülüyor. Bu kritik veri, altın fiyatları üzerinde etkili olacak.

SAAT 16.30’A DİKKAT

Altın piyasası, saat 16.30’da açıklanacak olan ABD enflasyon rakamlarını bekliyor. Bu veri, altın fiyatlarındaki yönü belirlemede kritik bir rol oynayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*