Yunanistan’da Erdoğan zelzelesi: ‘Büyük meydan okuma’ kelamlarıyla manşetlerine taşıdılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabine toplantısının akabinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan ABD Kongresi’nde Türkiye düşmanı konuşma yapan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e sert sözlerle yüklenerek, “Her şeyden evvel terör örgütlerinin insanlığın güvenliği için bir NATO’da yer almasını biz kabullenemeyiz dedik. Bu yanlışı Türkiye, Yunanistan ve Fransa’nın NATO’dan çıkışı devrinde biliyorsunuz Türkiye o vakit onlara dayanağı vermişti. Ve ne oldu, şu anda bu Yunanistan bizimle nasıl bir ahenk içinde? FETO terör örgütünün Avrupa’ya gidiş güzergahı şu anda Yunanistan değil mi?

‘ARTIK BENİM İÇİN MİÇOTAKİS DİYE BİRİSİ YOK’

Artık biz bu yıl stratejik kurul toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle bu türlü bir görüşmeyi de yapmayı asla kabul etmiyorum. Zira biz kelamında duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçilerle yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nerede nasıl üsler kurduracaksa buyursun kurdursun. Biz bize yeteriz.

F-16’lar konusunda da o denli zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis’in ağzına bakarak kararını vermeyecektir.” dedi.

ERDOĞAN ZEHİR ZEMBEREK

Erdoğan’ın kelamları Yunan basınında manşetlere taşındı. Yunan Kathimerini gazetesi, ‘Benim için Miçotakis yok’ başlığıyla verdiği haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kiryakos Miçotakis’i ABD Kongresi’nde yaptığı konuşma nedeniyle ferdî olarak suçladığını ve tonunu sertleştirdiğini yazdı.

Kathimerini’deki tahlil yazısında ise Erdoğan’ın sert hitabetine geri döndüğü ve ABD ile çetin bir pazarlık aradığı ileri sürüldü. Gazeteye nazaran, karşı hücuma geçen Türk başkan Yunanistan’a karşı tüm suçlamaları masaya yaydı.

Bir öteki Yunan gazetesi To Vima’nın başlığı ‘Erdoğan’dan çok hücum: Artık benim için Miçotakis yok’ oldu. Gazete, Türkiye önderinin Yunanistan Başbakanı’na karşı zehir zemberek açıklamalar yaptığını belirtti.

‘BÜYÜK MEYDAN OKUMA’

Yunan Ethnos gazetesi de gelişmeyi, “Erdoğan’dan büyük meydan okuma: “‘Benim için Miçotakis artık yok, onunla bir daha konuşmayacağım'” sözleriyle okuyucularına duyurdu.

Yunan Proto Thema gazetesi de benzeri tabirlerle haberi görerek, “Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan büyük meydan okuma: ‘Miçotakis artık benim için yok'” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.