Yunanistan Türkiye’yi AB, BM ve NATO’ya şikayet etti

Atina idaresi Türkiye’yi Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya şikayet etti. Türkiye’nin resmen kınanması gerektiğinin vurgulandığı mektupta, iki ülke ortasında artan tansiyonun Avrupa’da yeni bir Ukrayna doğurabileceği öne sürüldü.

Associated Press’in (AP) haberine nazaran, Yunanistan, gönderdiği mektuplarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece apansızın gelebiliriz” kelamlarına karşılık olarak, Yunanistan’ın ve Türkiye’nin son yarım yüzyılda üç sefer savaşın eşiğine geldiğini tabir etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, memleketler arası kuruluşlara iletilen mektuplarda, NATO müttefiki Türkiye’nin AB, NATO ve BM kurumları tarafından kınanması gerektiğini söyledi.

Dendias ayrıyeten, Rusya-Ukrayna savaşını örnek göstererek, “Bu vaktinde yapılmazsa ya da durumun ciddiyeti göz arkası edilirse kıtamızın birtakım bölgelerinde gelişmekte olan duruma misal bir duruma şahit olma riskiyle karşı karşıya kalırız” dedi.

“NATO’NUN GÜNEY KANADINDA İSTİKRARI BOZABİLİR”

Dendias, Erdoğan’ın kelamlarını, “Yunan halkına yönelik kabul edilemez tehdit” olarak niteledi ve milletlerarası kurumlardan derhal Türkiye’yi kınamalarını talep etti.

NATO Genel Sekreteri Jen Stoltenberg, AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres‘e hitaben yazılan mektuplarda ayrıyeten şu sözler yer aldı:

“Anlaşılan Türk başkan, gelecekte sergileyecekleri saldırganlığa şimdiden hazır olduklarını göstermeyi seçti ve daha da kıymetlisi bunu makul bir hareket olarak görüyor […] Türk tutumu, bölgemizde ve kriz vaktinde NATO’nun güney kanadında istikrarı bozabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.