Varank: Uzaya gitmek için 27 bin kişi kayıt sayfasına girdi, 150 kişi başvurusunu tamamladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirilen Endüstrinin Başkanları Programı Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu Projesi’nin Ulusal Uzay Programı’nın değerli bir kademesini oluşturduğunu belirten Varank, “Cumhurbaşkanı’mız projeyi duyurduktan şu ana kadar sayfayı (www.uzaya.gov.tr) 2,7 milyon kişi ziyaret etti. 27 bin kişi de kayıt sayfasına giriş yaptı. Şu anda bütün kaideleri sağlayan ve başvurusunu tamamlayan kişi sayısı da 150” dedi.

Varank, şu tabirleri kullandı:

“Bu proje, geçen yıl Türkiye Uzay Ajansı uyumunda devreye aldığımız ve 10 kritik gayeden oluşan Ulusal Uzay Programı’mızın kıymetli bir evresini oluşturuyor. Projeyle, seçilecek bir Türk vatandaşını 2023’te bilimsel faaliyetler yürütmek üzere 10 günlüğüne milletlerarası uzay istasyonuna göndereceğiz. Yaklaşık 15 yıl evvel Dünya yörüngesine yerleştirilen bu istasyon, insanlık tarihinin en değerli yapısı olarak bedellendiriliyor. Bugüne kadar istasyonu 20 farklı ülkeden birçok bilim insanı 258 kişi ziyaret etti. Burada biyoteknolojiden materyal bilimine, insan araştırmalarından uzay bilimlerine kadar çeşitli alanlarda 3 binden fazla deney gerçekleştirildi. Göndereceğimiz bu kişi de kendisinin ya da Türkiye’deki öteki bilim insanlarının bilimsel test ve deneylerini istasyondaki yer çekimsiz uzay ortamında gerçekleştirecek. Bu itibarlı misyon sayesinde Türkiye, uzaya vatandaşını gönderen az ülkeler ortasında yer alacak.”

BAŞVURMA KRİTERLERİ: ÂLÂ DERECEDE İNGİLİZCE, FEN BİLİMLERİ ALANLARINDA LİSANS

Uzaya gönderilecek kişinin seçilmesi sürecine değinen Varank, şu sözleri kullandı:

“Başvuru, kıymetlendirme ve eğitim süreçleri büsbütün bilimsel asıllara dayalı yürüyecek. Müracaatları kabul etmek ve adayları süreç hakkında bilgilendirmek üzere bir internet sayfası oluşturduk. 23 Haziran saat 20.23’e kadar ‘www.uzaya.gov.tr’ adresinden müracaatları kabul edeceğiz. Cumhurbaşkanı’mız projeyi duyurduktan şu ana kadar sayfayı 2,7 milyon kişi ziyaret etti. 27 bin kişi de kayıt sayfasına giriş yaptı. Şu anda bütün kaideleri sağlayan ve başvurusunu tamamlayan kişi sayısı da 150. Bu kadar kısa müddette gelen yüksek sayıdaki müracaatlar, projeye ilginin ne kadar yüksek olduğunu da gösteriyor.

Lakin natürel bu şiddetli bir misyon olacak. O nedenle yalnızca muhakkak kuralları sağlayanların başvurusu kabul edilecek. Başvurmak için 45 yaşından genç olmak gerekiyor. Mühendislik, tıp, fen bilimleri, temel bilimler, fen bilimleri alanlarında lisans derecesine sahip olanlar başvurabilecek. Çok güzel derecede İngilizce bilmek bir öteki kıymetli kriter. Fizikî yapıyla ilgili olarak da adayların 149,5 ila 190,5 santimetre ortasında uzunluk uzunluğuna ve 43 ila 110 kilogram tartıya sahip olması gerekecek. Bunun yanında görme, protez kullanma, tansiyon, ruhsal durum ve hudut sistemi rahatsızlıkları üzere genel sıhhat duyumuyla ilgili de birçok kriter mevcut.”

Varank, uzaya duyduğu ilgiden bahsederek, “Ben şayet koşulları sağlasaydım çok önemli bir halde başvurmayı düşünürdüm. İnanması güç olabilir ancak ben her vakit uzunluktan kaybeden biri olarak bu sefer yaştan eleniyorum. Eminim ki gençlerimiz başta olmak üzere birçok vatandaşımız da benim üzere uzaya özel bir ilgi duyuyor. O nedenle koşulları sağlayan herkesi başvurmaya davet ediyorum” dedi.

‘KIYAFETLERLE İLGİLİ SORU ALIYORUZ’

Müracaatlar alındıktan sonra ayrıntılı kıymetlendirme süreçlerinin işleyeceğini söyleyen Varank, tüm evrelerden sonra 2 Türkiye vatandaşının seçilerek uzay seyahati için gerekli eğitimlere başlayacağını tabir etti. Varank, “Eğitimlerin sonundaysa bu 2 adaydan biri, üstlendikleri tarihi vazife için 2023’te bilim elçisi olarak milletlerarası uzay istasyonuna gönderilecek” diye konuştu.

Bakan Varank, şimdiden endüstricilerden uzaya gidecek Türkiye vatandaşının giyeceği kıyafetlerle ilgili soru almaya başladıklarını belirterek, “Sponsor olmak isteyenleri şimdiden duyuyoruz, bunlarla ilgili süreçleri arkadaşlarımız yürütecekler” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.