Vahit Kirişci: Pamukta mazot ve gübre dayanağı liradan 271 liraya çıkarıldı

Pamuk üretiminde dünyada Türkiye 7’nci, randımanda ise 3’üncü sırada bulunuyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Antakya ilçesi Reyhanlı yolundaki 150 dekarlık pamuk tarlasında katıldığı hasatta, pamukta mazot ve gübre dayanağının dekar başına 76 liradan 271 liraya çıkarıldığını belirterek, “Yüzde 256’lık, yaklaşık 3,5 kat artış iyi uğurlu olsun.” dedi.

Dünya pamuk üretiminin yüzde 80’i Türkiye’nin de bilindiği 7 ülke tarafından yapılıyor

Bakan Kirişci, dünya pamuk üretiminin yüzde 80’inin Türkiye’nin de içinde yer aldığı 7 ülke tarafından yapıldığını lisana getirdi.

Türkiye randımanda ise 3’üncü sırada

Türkiye’nin pamuk üretiminde 7’nci, randımanda ise 3’üncü sırada bulunduğunu aktaran Kirişci, “İthalat yapıyoruz. Dokumacılık dalımız var. Kaçınılmaz olarak gereksinimimizin tamamını üretemediğimiz için ithal ediyoruz. Bu manada da dünya genelinde 5’inci sıradayız. Lakin bir taraftan da ihracatımız var. Bu mevzuda da 11’inci sırada olduğumuzu belirtmek isterim. 2020-2021 pazarlama yılı için çiğit yeterlilik oranımız yüzde 103,7 üzere epey yüksek. 2021 yılında üretimimiz 2 milyon 250 bin tondu. Bu yılın TÜİK birinci iddiasına nazaran de bir evvelki yıla nazaran yüzde 11,1 artarak 2,5 milyon ton seviyesinde bir üretim beklediğimizi belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

“Ülkemizdeki pamuğun yaklaşık yüzde 10’u Hatay’da üretiliyor”

Bakan Kirişci, Hatay’daki pamuk üretim sayılarına da değinerek, “2021 yılında Hatay’da 389 bin 619 dekar ekim alanından dekarda ortalama 539 kilogram randımanla 210 bin 102 ton eser elde edilmiştir. Ülkemizdeki pamuğun yüzde 9,3 üzere kıymetli bir kısmı. Yani yaklaşık yüzde 10’u burada üretilmektedir. 2022 yılında dekardan ortalama 500 kilogram randıman ile 277 bin tonluk üretim beklediğimizi de belirtmek isterim.” tabirlerini kullandı.

Dekar başına dayanak 76 liradan 271 liraya çıktı

Desteklemelerle ilgili bilgi veren Kirişci, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bakanlık olarak çay, fındık, buğday, arpa, mısır, çeltik, üzüm üzere pek çok eserde açıklamalarımız oldu. Bunlara ait desteklemelerimizi kıymetli üreticilerimizle, kamuoyumuzla paylaştık. Artık bugün de bilhassa bizim mazot ve gübre dayanağı noktasında 2022 eseriyle ilgili bunu da buradan hoş vilayetimizden, Hatay’ımızdan çiftçilerimizi de ilgilendiren bu mevzuyu paylaşalım istiyoruz. Öncelikle 2021 yılındaki sayıları bir hatırlatma açısından tabir etmek isterim. Mazot için dekara 68 lira, gübre için 8 lira olmak üzere toplamda 76 lira bölü dekar üzerinden destekleme ödemeleri yapıldı. Yeni öngörülen takviye 2022 yılı hasadında ödenecek olan bir takviye bu, 68 lira olan mazot dayanağımız 250 lira olacak. 8 lira olan gübre dayanağı 21 lira olacak. Münasebetiyle daha evvel 76 lira olan dekar başı dayanağımız 271 lira üzere bir seviyeye çıkmış olacak. Yüzde 256’lık, yaklaşık 3,5 kat artış güzel uğurlu olsun. Çiftçimize helali güzel olsun.


Fark takviyesi de arttı

Yine bizim bir fark ödemesi ismi altında verdiğimiz takviye var. Bu dayanak de kilogram başına 110 kuruş. Bu 110 kuruşla bir arada şimdiki bu son mazot ve gübre dayanağını de ek ettiğimizde 1 lira 65 kuruşa denk gelen bir dayanağı üreticilerimize veriyor olacağız. Tekrar iyi uğurlu olsun.”

Sertifikalı tohum üretiminde 9 kat artış sağladık

Tarımda verimliliğin artırılmasında sertifikalı tohum kullanımının değerini vurgulayan Kirişci, şöyle konuştu:

“Son 20 yılda sertifikalı tohum üretiminde tam 9 kat artış sağladık. 2021 üretimimiz 1 milyon 324 bin ton seviyesine ulaştı. Ülkemizde kullanılan tohumların hamdolsun yüzde 96’sını artık bu ülkede üretir hale geldik. Son 20 yılda yalnızca üretmekle de yetinmedik ihracatta da 13 kat artış sağladık. 2021 ihracat sayımız 215 milyon dolar. 117 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. Buradan duymak istemeyen, kulağı tıkalı değilse arka niyetli olanlara sesleniyorum. Bedelli kardeşler, bu ülke üretiyor, üretmeye de devam edecek. Alışılmış ki ihracat yapıyoruz, ithalat da var.


İhracatın ithalatı karşılama oranı arttı

O vakit çabucak şu soru da aklınıza gelebilir. ‘İhracatın ithalatı karşılama oranı nedir?’ denilebilir. 2022 yılında yüzde 31’di. Şu anda yüzde 94’ler seviyesine çıkmış bulunuyoruz. Maksadımız bunun evvel yüzde 100’e, daha sonra da üzerine çıkmasıdır.”

Sertifikalı tohum dayanağı arttı

AA’nın haberine nazaran, Kirişci, sertifikalı tohum kullanım dayanağının de artırıldığını tabir ederek, “Mevcutta buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltikte sertifikalı tohum dayanağımız dekar başına 24 lira. Artık biz bunu dekar başına 50 liraya çıkardık. Böylece yüzde 108’lik bir artış sağlamış olduk. Bu tohumlukları kullanan bütün üreticilerimize, tohumları üretenlere iyi ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.