Uzmanlar Uyardı: Meme İmplantları Cilt Kanserine Sebep Oluyor!

Günümüzde estetik operasyon oldukça yaygın biliyorsunuz ki. Ancak bu operasyonların uzun ya da kısa vadede zararları hâlâ araştırılıyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göreyse meme implantları cilt kanserine neden oluyor! Deutaylar için…?

Kaynak: https://nypost.com/2023/03/09/breast-…

Estetik operasyonlar pek çok insan tarafından tercih ediliyor.

Ancak uzmanların bir uyarısı var: meme implantları cilt kanserine yol açabiliyor!

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi bu konuda bir güncelleme yayınladı.

Gıda ve İlaç Dairesi on dokuz kişide ölümcül skuamöz hücreli karsinomu (bir tür cilt kanseri) ve meme implantı etrafındaki kapsülde ve yara dokusunda çeşitli lenfomalar vakasının farkında olduğunu bildirdi.

Ayrıca kanserlerin daha önce bildirilen meme implantı ile ilişkili anaplastik büyük hücreli lenfoma riskinden farklı olduğunu belirtti.

Nadir olduğuna inanılmakla birlikte, skuamöz hücreli karsinomu ve diğer lenfomaların gelişmesi mümkün ve Gıda ve İlaç Dairesi implantları olan veya isteyen hastaların risk konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğini tavsiye etti. Gıda ve İlaç Dairesi ilk uyarıyı bir düzineden fazla tıbbi rapor kanserleri implantlara bağladıktan sonra yayınlamıştı.

Güncellenmiş raporda ise hastalarda meme implantlarını çevreleyen skar dokusunda on dokuz skuamöz hücreli karsinomu vakası bulunuyor.

Bu yeni uyarı hayallerindeki göğüsler için büyük paralar ödeyen yirmilerindeki gençleri hedef alıyor. New York, Rochester’daki Quatela Plastik Cerrahi Merkezi’nde çalışan kurul onaylı plastik cerrah Dr. Ashley Amalfi, daha önce Z kuşağı hastalarında bir artış olduğunu söylemişti. Botox veya dolguya ek olarak, meme büyütme ve dikleştirme de en çok aranan prosedürler arasında yer alıyor.

Geçen yıl, plastik ve kozmetik cerrahi organizasyonu Aesthetic Society, 2021’de meme büyütme, dikleştirme ve küçültme operasyonlarının %48 arttığını bildirdi

O yıl 365 bin büyütme yapıldığını tahmin ediyor. Ancak güzellikle birlikte bazen acı veya bu durumda meme implantı hastalığı gelir. Yeni araştırılan bir fenomen olarak kabul edilen Cleveland Clinic, BII’yi implant takıldıktan sonra ortaya çıkan bir dizi ‘semptom’ olarak tanımlıyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre Brezilya tipi popo kaldırmadan sonra da bir dizi semptom görülüyor.

İster salin ister silikon olsun, implantlar eklem ve kas ağrısına veya zayıflığına, akıl sağlığı sorunlarına, beyin bulanıklığına, yorgunluğa, hafıza kaybına, kronik ağrıya, saç dökülmesine, kızarıklıklara ve daha fazlasına neden olabiliyor. Bazı hastaların semptomları implantlar çıkarıldıktan sonra düzelirken, diğerleri aynı rahatlamayı bulamıyor. Tıp uzmanları, komplikasyonları önlemek için implantların her on yılda bir yenilenmesini tavsiye ediyor ancak bazı hastaların semptomların ortaya çıkması için neredeyse o kadar uzun süre beklemesine gerek olmadığı bildiriliyor.

Kadınlar daha önce implantları nedeniyle zehirlenmiş gibi hissettiklerini iddia ederken, diğerleri ciddi kilo alımı ve yetişkin sivilceleri yaşadığını bildirdi.

Bir kadının başarısız estetik ameliyatı sonucu implantlarının çevresinde onu öldürebileceğini iddia ettiği bir tabaka oluşumu ile sonuçlanırken, bir başkası, düzeltici bir prosedürden sonra implantlarının neredeyse göğsünden düştüğünü iddia etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*