Türkiye’nin en yeni ilçesi olacak! Son yaklaşıldı

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli ilçesindeki yeni yerleşim yerinin bugün itibariyle kıymetli ölçüde yaşanmaya hazır hale gelmiş göründüğünü bildirdi.

Vali Doruk, beraberindeki Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu ve başka ilgililerle Yusufeli Barajı ve HES Projesi nedeniyle su altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı yeni yerleşim yerinde incelemelerde bulundu.

TÜRKİYE’NİN EN YENİ İLÇESİ OLACAK

İncelemelerin akabinde basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Vali Doruk, eksiklikleri yerinde tespit ederek, bundan sonra yapılacak işlerle alakalı bir takvim belirlediklerini söyledi.

Doruk, Türkiye’nin en yeni ilçesi hakkında bugün itibariyle yeni yerleşim yerinin değerli ölçüde yaşanmaya hazır hale gelmiş göründüğünü belirterek, “Artık bilhassa kamu kurumlarımızın yeni yerde hizmetlerini vermeye yönelik eksikleri kalmadı. Yarından itibaren ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarını yeni yerleşim yerine taşıyoruz. Pazartesiden itibaren artık hizmetlerini yeni yerleşim yerinden vermeye başlayacaklar.” diye konuştu.

“ARZUMUZ VATANDAŞIMIZI KIŞ OLMADAN YENİ YERLEŞİM YERİNE TAŞIMAK”

Özellikle üçüncü ve birinci bölgeden başlamak üzere önümüzdeki haftadan itibaren vatandaşların taşınmasına yönelik de çalışmaları planladıklarını anlatan Doruk, şöyle devam etti:

“Bu bölgelerimizde eksiklerimiz kalmadı. Bu çerçevede vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz, ilçe merkezinde halihazırda bir uyum noktamız olacak. Orada vatandaşımız başına takılan mevzularda bilgilendirilecek. İnşallah sıkıntısız bir halde, süratlice kışa kalmadan yeni yerimizde yaşamaya başlamış olacağız.”

Doruk, yeni ilçe yerindeki çalışmaların taşınma sonrasında da devam edeceğini aktararak, “Ekipler daima vatandaşımızın hizmetinde olacak. Takip edeceğiz, her mevzuda muhtaçlıklarını karşılayacağız. İsteğimiz vatandaşımızı kış olmadan havalar soğumadan yeni yerleşim yerine taşımak.” dedi.

“ARTIK BURASI BİR ŞANTİYE ALANI DEĞİL, YAŞANABİLİR BİR MAHALLE”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan da çalışmaları bir takvime bağladıklarını söz etti.

Çalışmaları an an takip ettiklerini de lisana getiren Aslan, gerekli her türlü takviyesi sağladıklarını vurguladı.

Üçüncü ve birinci bölgenin taşınabilir durumda olduğuna dikkati çeken Aslan, “Hiçbir sorunumuz yok. Gerekli tüm önlemleri aldık, almaya da devam ediyoruz. Ağaçlandırma çalışmalarıyla toz olma oranını da en düşük düzeye indireceğiz. Artık burası bir şantiye alanı değil, yaşanabilir bir mahalle.” değerlendirmesinde bulundu.

Aslan ayrıyeten, vatandaşların meskenlerini teslim aldıklarında konut içerisinde belirledikleri eksikleri TOKİ başkanlığının gruplarına bildirmesi halinde sıkıntıların çabucak çözüleceğini de kelamlarına ekledi.

Öte yandan basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Ertunç Balta, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Kaptan,Yusufeli Belediye Lideri Eyüp Aytekin, Vilayet Özel Yönetimi Genel Sekreteri Ömer Dereci, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Katip Çiçek ve öteki ilgililer de katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.