Teksas’ta polis, 21 kişinin öldüğü hücuma erken müdahale etmemekle suçlandı

Taarruz sırasında okulun etrafında toplanan aile üyesi ve etraftakilerin silah sesleri üzerine okula girmek için tereddüt eden polise öfkelendiği belirtildi.

Okulun karşısında konutu bulunan Juan Carranza, olay anında kimi şahısların dışarıda bekleyen polise, “İçeriye gidin, içeriye gidin” formunda öfkelenerek bağırdıklarını aktardı.

Carranza, polislerin okula daha erken müdahale etmeleri gerektiğini kaydederek, “Bir çok polis vardı, saldırgan ise bir taneydi.” dedi.

“POLİSLER HAZIRLIKSIZDI, DAHA FAZLASI YAPILABİLİRDİ”

Taarruzda kızı öldürülen baba Javier Cazares de AP’ye yaptığı açıklamada, saldırıyı duyduğunda okula koşarak geldiğini ve polisi hala binanın dışında toplanmaya çalışırken gördüğünü söyledi.

Polisin müdahale etmemesine öfkelenen Cazares, etrafta bekleyen başka bireylerle okula atak etme fikrini gündeme getirdiğini lisana getirdi.

Cazares, “Sanırım orada birinci toplanan 5-6 babaydık, polis bizden uzaklaşmamızı istiyordu. Kendimizi umursamıyorduk, ‘acele edelim.’ dedim zira polisler yapmaları gereken hiçbir şeyi yapmıyordu. Çocuklarımızı okuldan dışarı çıkarmak istedik. Polisler hazırlıksızdı, daha fazlası yapılabilirdi.” diye konuştu.

Olaydan birkaç saat sonra Cazares, kızı Jacklyn’in yaralı olarak okuldan çıkarıldığını ve hastanede hayatını kaybettiğini öğrendiğini belirtti.

Yetkililer, saldırgan Salvador Ramos’un okula geldiği sırada okul güvenlik memuru ile karşılaştığını lakin karşılıklı ateş açılıp açılmadığı konusunda çelişkili sözlerin olduğunu kaydetti.

Teksas Halk Güvenlik Departmanı Sözcüsü Travis Considine, Ramos’un okula girdikten sonra olay yerine gelen dışarıdaki birinci 2 polise ateş açarak yaraladığını belirtti.

Daha sonra 4. sınıfa girerek 19 öğrenci ile 2 öğretmeni vurduğu ve sınıfın kapısını kilitleyip ardına barikat kurduğu tabir edildi.

Halk Güvenliği Yöneticisi Steve McCraw, gazetecilere, Ramos’un birinci silahını ateşlediği an ile özel polis kuvvetlerince etkisiz hale getirildiği vakit ortasında yaklaşık 40 ila 60 dakika geçtiği bilgisini paylaştı.

Washington Post’un toplumsal medyada paylaşılan etraftakilerin çektiği manzaralarda ise saldırganın olay günü mahallî saatle 11.54’ten evvel okula girdiğine, polisin saldırganı etkisiz hale getirdiğini 13.06’da duyurduğuna dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.