TEKNOFEST şampiyonu grup, Ay yüzeyine roket indirmek için çalışıyor

Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde Samsun’da düzenlenen müsabakaya katılmak için ağır efor gösteren üniversitenin mühendislik kısımlarındaki öğrencileri, Cet Teknokent’te özgün tasarım ile dikey iniş yapabilen “Bileşen Ulaştırma Görevcisi (BUG-08)” isminde araç üretti.

Geliştirdikleri projeyle şampiyon oldular

Aracı her istikametiyle tamamlayan takım, TEKNOFEST öncesi 22-26 Ağustos’ta TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Yerleşkesi’nde yapılan yarışı muvaffakiyetle tamamlayıp finalist oldu.

TEKNOFEST KARADENİZ’de de müsabakaya katılan 108 kadro ortasından şampiyon olan AtaUni Rocket Team V kadrosu, mükafatlarını 3 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Dünyada birinci sefer düzenlenen “Dikey İnişli Roket Yarışması”nda şampiyon olmanın gururunu yaşayan grup, hem Türkiye’nin uzay seyahatine katkı sağlamak hem de ürettikleri araçlarının dünya dışında bir gök cismine indiğini görmeyi hayal ediyor.

Türkiye’nin uzay çalışmalarına katkı sunmak istiyorlar

Atatürk Üniversitesi öğrencisi “AtaUni Rocket Team V” kadrosu önderi Elif Zeynep Sezaver, kadro olarak 2018’de başlayan roket çalışmalarının TEKNOFEST KARADENİZ’de aldıkları birincilikle taçlandığını söyledi.

Hayallerinin daima yüksek olduğunu ve Türkiye’nin uzay çalışmalarına katkı sağlamak için çaba gösterdiklerini söz eden Sezaver, TEKNOFEST’te bu vakte kadar çeşitli dereceler aldıklarını, Amerika’da düzenlenen IREC Roket Müsabakası finaline de katılmaya hak kazandıklarını aktardı ve artık ise dünyada birinci defa düzenlenen “Dikey İnişli Roket Yarışması”nda Türkiye birincisi olduklarını belirtti.

Ekip olarak tasarladıkları roketin özelliklerinden bahseden Sezaver, “Diğer roketlerden ayrılan noktamız da özgün dizaynımız. Belirli bir misyon üzerine roketi tasarladık. Alışılagelmiş bir roket geometrisinden çok, Ay ve Mars yüzeyine bilimsel araştırma hedefli gönderilen araçlar konseptinde tasarlandı. 14 kişilik bir grubuz ve aracımız ‘BUG08’dir. Aylarca sabah akşam çalıştığımız devirler de oldu.” dedi.

“Aracımız Ay’ın yüzeyine neden inmesin”

AA’nın haberine nazaran, birincilik mükafatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almaktan duyduğu memnunluğu lisana getiren Sezaver, şöyle devam etti:

“Bundan sonra sağlam çalışıp farklı birincilikler, ileriye yönelik farklı dizaynlar ve projelerde yer alacağız. Birinci hedefimiz ulusal teknoloji üzerine çalışmalar yapmak. Bu alandaki gelişmeler için biz birinci adımlarız. Dikey inişte de birinci adımlarız. Türkiye’nin de Ay’a iniş halinde bir misyonu var. Bizler de bu alanda birinci adım oluyoruz. Birincilik bize çok fazla heyecan ve memnunluk getirdi. Ay ve Mars’a araştırma maksatlı gönderilen araçlar konsepti üzerine yoğunlaştık. Bunlar birinci versiyonlar. Biraz daha araştırıp geliştirerek üzerine bir şeyler konulduğunda hoş şeyler olur. Gelecekte daha da geliştirilecek aracımız, Ay’ın yüzeyine neden inmesin.”

Takımın teknik önderi Bekir Gençoğlu ise arkadaşlarıyla yalnızca yarış maksatlı yapmadıkları aracı daha da ilerleteceklerini belirtti.

“Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez”

Takımlara takviye verdiklerini, alınan ekipmanların Atatürk Üniversitesi rektörlüğünce karşılandığını söyleyen Çelik, “4 yıl boyunca öğrencilerimiz çok âlâ çalıştı. Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez. Bu çocuklar da çalıştı ve başardılar. Kendilerini tebrik ediyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.