Tarım Bakanlığı yurt dışında arazi kiralanma iddilarını yalanladı

İç kamuoyunda son günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yurt dışında tarım yeri kiraladığı tarafında idialar ortaya atıldı.

Bakanlık bu mevzuya yazılı bir açıklama yaptı.

Aşıklamada savların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

“Yurt dışında ziraî yatırım yapmak…”

DHA’nın açıklamada “Türkiye’nin yurt dışında özel dal aracılığıyla gerçekleştirilmesi planlanan ziraî yatırımlarına ait vizyonuyla ilgili açıklama yapılması gereği duyulmuştur. Yurt dışında ziraî yatırım yapmak konusunda Tük şirketleri, yani özel kesim en son karar verici olacaktır.

Bakanlık olarak misyonumuz, yatırımcı firmalarımıza yatırım yapılacak ülke ortamı hakkında bilgi vermek ve yatırımcıların haklarını koruyacak formda türel bir yer oluşturmaktır.

“Yurt dışında arazi kiralanması kelam konusu da değildir”

Ülkemiz bilhassa soya ve ayçiçeği üzere eserleri büyük oranda ithal etmektedir. Bu eserlerin yetiştirilmesi için kâfi toprağımız bulunsa bile iklim ve coğrafik şartlar iç talebi karşılayacak oranda üretim yapılmasına imkân vermemektedir.

Ayrıca Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığı da aşikardır. Ülkemizin planladığı bu vizyoner yatırımlar, ithal edilen eserlerin azalması ve cari açığın kapatılmasında da değerli bir rol oynayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ismine yurt dışında arazi kiralanması kelam konusu da değildir” denildi.

“Tarım topraklarını tekrar üretime kazandırmak…”

Yapılan a​çıklamanın devamında “Ülkemizin tarım siyasetinde önceliği, tüm tarım alanlarımızın verimli bir biçimde kullanılması, alın ve akıl teri döken çiftçimizin desteklenmesidir.

Bu minvalde Bakanlığımız göç, veraset ve öbür nedenlerle terk edilmiş tarım topraklarını tekrar üretime kazandırmak için yeni bir destekleme modeli geliştirmek üzere çalışma yürütmektedir.

Türkiye, ziraî üretim, tarım teknolojileri ve besin sanayiinde dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Ülkemiz Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Tarım Örgütü (FAO) 2020 yılı datalarına nazaran dünya bitkisel eserler üretiminde 12’nci, zerzevat üretiminde 4’üncü ve meyve üretiminde ise 6’ncı sıradadır. Ziraî hasıla bakımından da Avrupa’da birinci durumdadır.

“Özel sektörin teşvik edilmesi hayati ehemmiyet taşımaktadır”

Bu manada özel bölümün ziraî kalkınma sürecine dahil olması için teşvik edilmesi büyük ehemmiyet taşımaktadır. Türkiye’nin kendi teknolojisini ve bilgi birikimini devreye sokarak öbür ülkelerle yapacağı tarım alanındaki iş birliği, büyük potansiyelimizi hayata geçirme fırsatı sunacaktır.

Bu sayede, Türk yatırımcılar da bilgi birikimlerini ve deneyimlerini ihraç edebileceklerdir. Yaşanan pandemi süreci, Rusya-Ukrayna savaşı, global iklim değişikliği ve artan nüfus nedeniyle ziraî üretim daha da hayati bir hal almıştır.

Bu ortamda Türkiye’nin ve iş insanlarımızın global besin piyasasında kelam sahibi olması ismine Bakanlığımızın yeni vizyonu büyük kıymet kazanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“Görevimiz yatırımcılarımıza yabancı ülkelerdeki ziraî yatırım imkanları hakkında bilgi vermektir”

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yurt dışında arazi kiralama iddialarına yanıt verilerek, “Bakanlığımızın vizyonu yurt dışında ziraî üretim yapmak için Türk yatırımcısını teşvik etmek ve onlara avantaj sağlamaktır.

Bakanlığımızın misyonu yatırımcılarımıza yabancı ülkelerdeki ziraî yatırım imkanları hakkında bütün taraflarıyla bilgi vermektir. Ayrıyeten yatırımcılarımızın haklarını koruyacak biçimde türel bir yer oluşturmaktır. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti ismine yurt dışında arazi kiralanması kelam konusu da değildir.

Bakanlık olarak pandemi süreci başta olmak üzere alın terini büyük emeklerle toprağa dökerek insanımızın karnını doyuran çiftçilerimizin her vakit yanında olduk, sonuna kadar da yanlarında olacağımızı hürmetlerimizle kamuoyuna duyururuz” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.