Süleyman Soylu: Bu ölümcül bir yanılgıdır

43 ilin geçiş noktası ‘kilit kavşak’ Kırıkkale’de trafik kontrolüne katılan Bakan Soylu, bilhassa TIR ve kamyon sürücülerini yapılan ölümcül yanlışlarla ilgili uyardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Solu, Kurban Bayramı tatilinin son gününde düzenlenen trafik denetlemelerine katıldı.

Helikopterle Bolu’nun Gerede ilçesine geçen Bakan Soylu, buradaki incelemelerinin akabinde ulaşımda 43 ilin geçiş noktasında bulunan Kırıkkale’ye geldi.

Bakan Soylu, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Barış Cücen, Vilayet Emniyet Müdürü Fahri Bulut ile birlikte trafik kontrolüne katıldı. Kontrolü gerçekleştiren takımlardan bilgiler alan Soylu, akabinde açıklamalarda bulundu.

“TRAFİK YOĞUNLUĞUNDA YÜZDE 50’LİK ARTIŞ KELAM KONUSU”

Kırıkkale’nin 43 ilin geçiş güzergahında bulunduğunu anımsatan Soylu, şunları sönyledi;

*Bu yıl bu güzergahta ölümlü trafik kazası olmadı. Geçen bayramlara göre trafik yoğunluğunda yüzde 50’lik bir artış kelam konusu.

*Arkadaşlarımız güzergahlarda aldıkları önlemlerle, kontrollerle, rehberliklerle, vatandaşlarımızın da trafik kurallarına uymaları münasebetiyle burada ölümlü trafik kazasıyla karşılaşmadık.

“BU ÖLÜMCÜL BİR HATADIR”

*Özellikle şoförlerimizi, bu son günde yeniden emniyet kemeri takmaları konusunda uyarıyoruz. Sürat limitlerine uymalarını buradan bir kere daha söylemek istiyoruz. Araç sürerken katiyetle cep telefonuyla meşgul olmamaları, dikkatlerini dağıtmamaları gerektiğini söz etmeye çalışıyoruz.

*Özellikle TIR ve kamyon sürücüleri, yol kenarlarının çabucak yanında araç parkı yapıyorlar. Bu ölümcül bir kusurdur, bu ölümcül yanılgıyı yapmamalarını istirham ediyoruz.

“MECBURİDİR VE ÖNEMLİDİR”

Bakan Soylu, uzun seyahatlerin dinlenmeyi gerektirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi;

*Özellikle şoförler açısından 2 saatte bir 10 dakikalık dinlenme mühimdir, mecburidir ve değerlidir. Son 10 yılda bayram tatilindeki trafik kazalarındaki vefatlar günde 15 kişi, şu anda da günde 7 kişi hayatını kaybediyor.

*Hep bir arada hem vatandaşımızın dikkati hem arkadaşlarımızın denetlemeleri, trafik takımlarımızın bu mevzudaki hassasiyetleri çerçevesinde değerli önlemler alındı. Bu önlemlerin sonucunda değerli bir azalma sağlandı.

*Bu bizim için son bir amaç değildir, en son maksat sıfır sayısıdır. Bu yıl karşı karşıya kaldığımız süreçlerden en değerlisi yaya ölümleriydi. Yaya trafiğinde bazen içimizi acıtan sonuçlarla karşı karşıya kalınıyordu.

*Bu yıl bayram mühletince 6 yaya mevti var, 8 motosiklet vefatı var. Şu ana kadar da toplam 64 vatandaşımızın öldüğünü belirtebiliyoruz. 210 binin üzerinde görevlimiz bayram boyunca sahalardaydı. Hepsine farklı ayrı teşekkür ediyoruz. (DHA) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.