Starlink, hareket eden araçlarda da kullanılabilecek

SpaceX’in Starlink projesi ile birlikte dünya yörüngesine uydular gönderip tüm dünyaya uygun fiyatlı ve yüksek süratli bir internet sağlamayı hedeflediğini geçtiğimiz periyotlarda sizlere aktarmıştık. Uydular ile internet sağlayan Starlink, yakın vakitte uçaklar, trenler ve arabalar tarafından da kullanılabilecek.

Edinilen bilgiye nazaran, ABD Federal İrtibat Kurulu, Starlink’in hareket eden araçlarda kullanılabilmesi için gerekli müsaadesi verdi.

Bu müsaade ile birlikte uydular üzerinden yüksek süratli internet sağlayan Starlink’in otomobiller, kamyonlar, tekneler, trenler ve uçaklar dahil olmak üzere hareket halindeki araçlar için internet sağlamasının önündeki pürüz de kalkmış oldu.

SpaceX’in Starlink projesinin şu an için 36 ülkede faal olarak kullanımda olduğunu da ekleyelim. Şu an için ülkemizde kullanımda olmayan Starlink, ilerleyen devirde ülkemiz için de kullanıma sunulabilir. Gelen bu müsaade ile birlikte Starlink’in kullanım alanlarının ve popülerliğinin süratli bir biçimde artabileceğini de ekleyelim.

Bugüne kadar 1700’ün üzerinde uyduyu uzaya gönderen Starlink, 100 binin üzerinden kullanıcıya da sahip durumda. Hatırlatmak gerekirse Starlink, en son geçtiğimiz Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ile birlikte Ukrayna’da da kullanıma sunulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.