Sri Lanka’da halk devlet liderinin sarayını bastı, havuzunda istifa sloganları attı

Sri Lanka’da binlerce protestocu Devlet Lideri’nin konutuna akın etti, Rajapaksa’nın donanmaya ilişkin bir gemiyle kaçtığı sav edildi. Göstericilerin sarayın koridorlarında slogan attığını, devlet liderinin havuzunda yüzdüğünü gösteren görüntüler toplumsal medyada süratle yayıldı.

Tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan Sri Lanka’da aylardır süren protestoların akabinde öfkeli göstericiler bu sabah Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa başşehir Colombo’daki sarayını bastı.

Binlerce protestocunun Devlet Başkanı’nın konutuna akın ettiği görüntü paylaşım rekoru kırdı. Göstericilerin sarayın koridorlarında slogan attığını, devlet liderinin havuzunda yüzdüğünü gösteren görüntüler da Facebook’ta süratle yayıldı.

Polisin barikatları aşan binlerce gösterici karşısında geri çekildiği görüldü. Göstericilerin Sri Lanka bayrakları taşıması dikkat çekti.

Bir görüntüde da göstericilerin sarayın mutfağındaki yemekleri yediği görüldü.

Başbakan Ranil Wickremesinghe, olaylar nedeniyle siyasi parti önderlerini acil toplantıya çağırdı.

‘GEMİYLE KAÇTI’ İDDİASI

Güvenlik kaynakları, uzun müddettir istifa davetlerini reddeden Sri Lanka başkanının dün güvenlik gerekçesiyle saraydan ayrıldığını duyurdu. Rajapaksa’nın donanmaya ilişkin bir gemiyle kaçtığını gösterdiği argüman edilen manzaralar de toplumsal medyada paylaşıldı.

YAKIT SATIŞI DURDURULMUŞTU

22 milyon nüfuslu ada ülkesi, borç krizi nedeniyle son aylarda önemli yakıt, besin ve ilaç derdi yaşıyor. Hükümet, temel hizmetler dışında yakıt satışının durdurulduğunu duyurmuştu.

Ülkede Devlet Lideri Rajapaksa’nın istifası talebiyle çok sayıda şov düzenlenmişti. Şovlar nedeniyle Devlet Başbakanı’nın kardeşi olan Başbakan Mahinda Rajapaksa istifa etmiş lakin protestolar şiddetlenerek devam etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.