Srebrenitsa soykırımı şehitleri Keçiören’de anıldı

Aliya İzzetbegoviç Parkı’ndaki Bosna Hersek Anıtı etrafında düzenlenen anma programına Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok, Bosna Hersek Büyükelçiliği ve Bosna Hersek’ten gelen davetliler katıldı.

Şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim’in akabinde programda konuşan Lider Altınok, “Bugün Avrupa’nın ortasında 27 yıl evvel yapılan soykırımda ölen şehitlerimizi anıyoruz. Şehitlerimizin yerleri cennet olsun. Bosna savaşının kelamda insan hakları ve demokrasi dedikleri imtihanı veremediği bir gerçektir. Yüz bin civarında Boşnak kardeşimiz bu savaşta şehit oldu. Savaş güç değildir, dengelerdir. Onlar Müslümanları zayıf üzere gördüler fakat Boşnakların Türkiye’de kardeşleri olduğunu göremediler” dedi.

“BOSNA SAVAŞI BİR KAHRAMANLIK ABİDESİDİR” 

Programın düzenlendiği Aliya İzzetbegoviç Parkı’nın yıllar evvel yapıldığını vurgulayan Altınok, “27 yıl evvel ben tekrar burada belediye lideriydim. Burada Bosna Hersekli kardeşlerimizle yardım geceleri düzenledik. Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz Bosna Hersek’e gözüken ve gözükmeyen birçok takviyede bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçenlerde bir açıklama yaptı.

‘Biz Bosna ve Boşnak kardeşlerimizin sonuna kadar yanındayız’ dedi. Bu da alana bir iletidir. Münasebetiyle acılarınız acılarımızdır. Türkiye’de milyonlarca insan Kızılay’da soykırım için miting düzenledi. Herkes seve seve Bosna’ya gidip şehit olmaya hazırız diyordu. Dikkatli olmak lazım, güçlü olmak lazım. Boşnak kardeşlerimizin birliğini, dirliğini sağlaması lazım. Bosna şu anda çok dikkatli olması gereken bir devirde. Birlik ve beraberliğiniz değerli. Bizim gücümüz esasen sizin gücünüzdür. Deseler ki Bosna’da savaş var, Altınok bir nefer olarak sarfiyat orada savaşır. Bosna savaşı bir kahramanlık abidesidir. Aliya İzzetbegoviç ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Allah birliğimizi, kardeşliğimizi daim etsin” sözlerini kullandı.

“Türk kardeşlerimizi hiçbir vakit bu uğraşın dışında görmedik”

Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagiç ise, Keçiören Belediyesi’ne programa mesken sahipliği yaptığı için teşekkür ederek, “Yıllardır biz Boşnaklar üzerinde yapılan soykırımı burada hatırlıyoruz. En ağır pandemi vaktinde bile sayın liderimiz bizi burada topladı ve bu değerli günü hatırlamış olduk. Biz bir arada bir gayret içindeyiz, Türk kardeşlerimizi hiçbir vakit bu uğraşın dışında görmedik. Anlatırsak ve konuşursak, hepimiz berbatlığın ne olduğunu çok yeterli bilirsek o vakit bir daha tekrarlanmaz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.