Son seçim anketi açıklandı: AKP birinci parti değil, sadık seçmeninden kaybediyor

Halk TV’de Kelamım Var programına katılan Yöneylem Araştırma Yöneticisi Derya Kömürcü, son anket sonuçlarını canlı yayında açıkladı.

Ankete nazaran, kararsızlar dağıtılmadan evvelki oy oranlarına bakıldığında AKP’nin yüzde 22,5 oy oranıyla ikinci parti olarak yer aldığı görüldü. Yüzde 23 oyla CHP birinci parti oldu. YETERLİ Parti yüzde 13,3 ile üçüncü parti olurken, HDP yüzde 8,7 ile takip etti. MHP’nin ise yüzde 6,8 oy oranı aldığı görülüyor.

Anketi yorumlayan Kömürcü, “AKP’nin oyları küçük küçük, lakin istikrarlı geriledi. Geçtiğimiz ay kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan evvel AKP’nin oy oranının yüzde 25’e düştüğünü görmüştük. Geçtiğimiz ay olağan üstü bir durum yoktu. ‘Önümüzdeki seçim AKP’nin birinci parti olmama ihtimali çok yüksek’ demiştim. Bugün bunu doğrulayan bir noktaya geldik” dedi.

MUHALEFET ÖNDE

Ankette yer alan “Hangi ittifaka oy verirsiniz” sorusuna yüzde 39,8 Millet İttifakı diye karşılık verdi. Yüzde 33,3 ise Cumhur İttifakı dedi. Ankete nazaran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin adayına yüzde 54,2 oy verilirken, Erdoğan yüzde 30,9 oy oranı alıyor. Erdoğan tekrar aday olsa sorusuna ise yüzde 58 asla oy vermem derken, yüze 28,3 Erdoğan’ın adaylığını destekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.