Sivas’ta nefes darlığı ile gittiği hastanede, karnından 10 kilo kitle çıkarıldı

Sivas’ın Divriği ilçesinde ikamet eden 72 yaşındaki Türkan Karademir, 3 yıl boyunca çektiği karın ve bel ağrılarını gittiği hastanelerde tahlil bulamadı.

Gaz sıkışması, yaşlılık ve kilo nedeniyle ağrılarının olabileceği söylenerek meskene gönderildi.

Şiddetli ağrılarına nefes darlığı da eklenen Karademir, 10 gün evvel Divriği Sadık Özgür Devlet Hastanesi’ne getirildi.

Diyaframı üst kaldıracak büyüklükte bir kitle

Buradan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sıhhat Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Karademir’in bedeninde; kasıklardan midesine, diyaframı üst kaldıracak büyüklükte bir kitle olduğu tespit edildi.

DHA’nın haberine nazaran; ameliyata alınan ve 4 saat süren operasyon sonrası Karademir’in karnından 10 kilo yükünde, 55 santimetre çapında bir kitle çıkarıldı. Operasyon sonrası sıhhatine kavuşan Karademir, taburcu edildi.

“25 yıllık meslek hayatımda bu kadar büyük kitleye hiç rastlamadım”

Operasyonu yapan tabiplerden SCÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Kısmı Bayan Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Kolu Doç. Dr. Savaş Karakuş, “Kitaplarda 60 kiloya kadar karın içerisi dolduracak kitleler olabileceğini okuyorduk. Ama 25 yıllık meslek hayatımda bu kadar büyük kitleye hiç rastlamadım. Leğen kemiğinden başlayıp, diyaframı üste kaldıracak kadar büyük bir kitle. 10 kilo tartısında, 55 santimetre çapında. Büyük bir kitleyi grubumuz ile başarılı bir halde çıkardık. Bu çeşit güç ameliyatlar grup işi. Cumhuriyet Üniversitesi’nde bu tıp ameliyatları muvaffakiyetle yapıyoruz. Bu büyük bir ameliyat ve kendine nazaran komplikasyonları var. Ameliyat öncesi, olabilecek her şeyi anlatarak imza aldık. Operasyonumuz 4 saat sürdü. Anlattığımız komplikasyonların hiçbiri gerçeklemeden ameliyatımızı bitirdik. Hastamız çok düzgün biz de memnunuz.” dedi.

“Sorunları maalesef ki yaşlılığa yorumlamışlar”

Bu usul kitlelerin karın içerisinde tolere edilebildiğini, semptom göstermediği için de devasa boyutlara ulaşabildiğini anlatan Doç. Dr. Karakuş, “Bu nedenle hastalarımıza hiçbir şikayetleri olmasa dahi yılda bir defa kadın-doğum hekimine gidip, muayene olmalarını öneriyoruz. Yumurtalıktan kaynaklanan kitleler, semptom verdiğinde bazen geç kalınmış oluyor. Geç kalmama ismine bütün hastalarımıza bu denetimleri öneriyoruz. Hastamıza daha evvel gittiği yerlerde gaz şikayeti olduğunu ve bağırsakların bu nedenle genişlediğini söylemişler. Hasta ayrıyeten kilo aldığını düşünüyor. Bu problemleri maalesef ki yaşlılığa yorumlamışlar. Bizler sorunu tespit edip başarılı bir formda kitleyi aldık.” diye konuştu.

“Zor ancak başarılı bir ameliyat oldu”

SCÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Kısmı Bayan Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Kolu Dr. Öğretim Üyesi Dilay Karademir ise hastanın problemli bir halde kendilerine geldiğini belirterek, “Türkan Hanım nefes darlığı ve karında şişlik şikayetiyle hastanemize geldi. Yaptığımız bütün tetkikler sonucunda kitle olduğunu tespit ederek, ameliyat kararı verdik. Sıkıntı lakin başarılı bir ameliyat oldu. Kitleyi çıkardık ve hastamızı sağlıklı bir halde taburcu ettik.” sözlerini kullandı.

“Ameliyattan sonra gençleştim”

Operasyonun akabinde çok rahatladığını söyleyen Türkan Karademir de “3 yıldır ağrı çekiyordum. Daha evvel gittiğim hastanede gaz sıkışması ile yaşlılıktan olduğunu söylediler. Yemek yemekte, nefes almakta, eğilip kalkmakta zorluk çekiyordum. Sancılandım ve Divriği ilçesindeki hastaneye gittim. Daha sonra Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’ne getirildim. Sonra Savaş ile Dilay hocalar, ameliyatımı yaptı. Onlara kurban olurum. Çok fazla ağrım olmadı ve ameliyattan sonra gençleştim.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.