PKK’nın çocuk mezarlığı ortaya çıktı

Terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki Ayn el Arab (Kobani) ilçesindeki mezar taşları, terör örgütünün ailelerinden kopardığı çocukları nasıl şiddete sürüklediğini bir defa daha ortaya koydu. Terör örgütünün kelamda şehitliğinde, Arapça ve Kürtçe mezar taşlarındaki bilgilerden çocuk yaşta olanların kayıtları dikkat çekti. YPG/PKK’nın kelamda bayraklarının asılı olduğu görülen mezarlıkta, 14-17 yaş ortasında öldüğü anlaşılan çocuklar yatıyor.

Terör örgütü YPG/PKK’nın çocukları savaştırması, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 26 Haziran 2020’de yayımladığı “2020 İnsan Kaçakçılığı Raporu”nda da yer almıştı. Raporda, “YPG, Suriye’nin kuzeybatısındaki sığınma kamplarından 12 yaşındaki kız ve erkek çocuklarını bile zorla silah altına almaya ve kullanmaya devam etti” tabirine yer verilmişti.

TÜRKİYE BM’YE NOTA VERMİŞTİ

BM İnsan Hakları Kurulu ise 16 Ocak 2020’de yayımladığı raporda ise YPG/PKK’lı teröristlerin, Suriye’de çocukları “savaşçı” olarak kullandığına dair yeni bulguları paylaşmıştı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “silahlı çatışmalarda çocuklar” konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba, 29 Haziran 2019’da, BM Cenevre Ofisi’nde bir ortaya geldiği YPG/PKK elebaşlarından “Mazlum Abdi” kod isimli Ferhat Abdi Şahin ile “örgütün bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması için” hazırlanan hareket planına resmi merasimle imza atmıştı. Türkiye, BM’ye mevzuyla ilgili protesto notası vermişti. Lakin bu tarihten sonra da örgütle ilgili görsellerde çocuk yaştakiler dikkat çekmeye devam etti.

11 ÇOCUĞU DAHA KAÇIRDI

Terör örgütü YPG/PKK, Suriye’de işgal ettiği bölgelerde ailelerinden kopardığı çocukları savaşçı olarak kullanmaya devam ediyor. YPG/PKK’ya yakın toplumsal medya hesaplarında paylaşılan manzaralarda de, örgütün, Kürt ve Arap asıllı reşit olmayan 11 çocuğu silahlı takımına kattığı belirtildi. İmajlarda, çocukların elebaşı Abdullah Öcalan’ın posteri ile PKK’nın kelamda bayrağını taşıdığı görüldü.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.