ÖTV değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda: 3 kat artırabilecek, sıfırlayabilecek

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan bildirimle, Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Bildirisinin III. kısmından yer alan ‘vergi oranı ve yetki’ başlıklı unsurda düzenlemeler yapıldı.

Husustaki ‘Bakanlar Kurulu’ ibaresi ‘Cumhurbaşkanı’ olarak değiştirilirken, evvelki uygulamada Bakanlar Konseyi’nin ‘motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma yahut sıfıra kadar indirme’ yetkisi, Cumhurbaşkanınca ‘ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst hududunu 3 katına kadar artırma yahut sıfıra indirme’ olarak yine düzenlendi.

İlgili hususta yapılan öbür düzenlemeye nazaran, Cumhurbaşkanı ayrıyeten; belirlenen ÖTV ve matrah hudutları içinde kalmak kuralıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah kümeleri oluşturabilecek, malların matrah kümeleri, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tarifi, emisyon tipi ve kıymeti, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi prestijiyle farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Bildiriyle ayrıyeten, ‘itfaiye öncü araçları’ ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV’siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ait düzenleme yapıldı.

KAYNAK: NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.