NASA, Venüs’ün atmosferine araç gönderecek

Geçtiğimiz yıllarda, yeni buluşlarını açıklayan bilim insanları, Venüs gezegeninin asidik bulutlarında bakteriler tarafından üretilen fosfin isimli bir gaz tespit ettiklerini ve bunun potansiyel hayat belirtisini işaret ettiğini duyurmuştu.

Cardiff Üniversitesi, MIT ve Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Venüs’ün bulutlarında amonyak bulunduğunu ve bu nedenle uzaylı organizmaların burada olabileceğini iddia ediyor.

Bu açıklamanın akabinde NASA ve Avrupa Uzay Ajansı üzere kurumlar, Venüs’le daha fazla ilgilenmeye başladı.

NASA, Venüs’ün atmosferine gidecek

NASA’nın önümüzdeki 10 yıl içinde Venüs’ü keşfetmek için planlarını netleştirdi. Uzay ajansı, 2031 yılında gezegenin atmosferine ulaşmayı hedefliyor. Kelam konusu aracın 2029 Haziran’ında fırlatılması planlanıyor.

NASA’nın DAVINCI ismini verdiği aracı, Venüs üzerinde yerini almak için iki yıllık bir seyahat yapacak. Akabinde, gezegenin atmosferine inecek ve Venüs’ü keşfedecek.

Öte yandan, Venüs üzere sıcak ve güçlü bir ortamda bu araçların kullanılabilmesi için kimi yeniliklere muhtaçlık var. NASA, işte bu fikirleri hayata geçirmek için bağımsız araştırma gruplarına takviye verdiği projeler oluşturuyor.

Bilim beşerlerine nazaran, Venüs’ün bulutlarında hayat varsa, gezegenimizde ve hatta Mars üzere komşu gezegenlerde gördüğümüzden farklı bir kimyasal bileşime sahip mikroplar olması da olası.

Gezegenimizde amonyak, suda yaşayan organizmalardan kalan yaygın bir atık. Venüs’ün üst atmosferindeki amonyak varlığı ise, 1970’lerden beri gök bilimcilerin başını karıştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.