Mustafa Erdoğan’ın 2 başka cürümden 5’er yıl mahpus istendi

Mustafa Erdoğan hakkında, ‘izinsiz kazı-sondaj’ ve ‘kaçak yapı yaptığı’ savıyla 2 farklı hatadan 5’er yıla kadar mahpus cezası istendi.

Antalya’nın Serik ilçesinde 2008 yılına kadar Aspendos Antik Tiyatrosu’nda sahneye çıkan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, 2 bin yıllık antik tiyatronun onarım süreçleri nedeniyle şovlarını durdurdu. O periyot Aspendos Antik Tiyatro’ya yakın bölgede Hüseyin Avni Aykol’a ilişkin kiralanan alanda 5 bin kişilik ‘Aspendos Arena’ kuruldu.

TAHLİYE VE YIKIM KARARLARI KESİNLEŞTİ

Antalya Kültür Varlıklarını Müdafaa Konseyi, 2017’de süreksiz olarak inşa edilen şov merkezinin yıkımına karar verdi. Bunun üzerine arazi sahibi Aykol, tahliye davası açtı.

Bu süreçte ayrıyeten Serik Belediyesi’nin kaçak yapılarla ilgili hem yıkım hem idari para cezası, üst mahkeme kararlarıyla katılaştı.

‘Aspendos Arena’ ile ilgili hukuksal süreçte en son nisan ayında Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6’ncı Hukuk Dairesi, kiracı firmanın Antalya 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nin arazinin tahliyesine yönelik karara itirazını reddetti.

ARAZİ SAHİBİNDEN CÜRÜM DUYURUSU

Bu kararla tahliyesi mutlaklaşan ‘Aspendos Arena’ ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Arazi sahibi Hüseyin Avni Aykol, savcılığa giderek kiracı firma Anadolu Şov Eğitim Yapım ve Danışmanlık Hizmetleri şirketi aleyhine ‘imar kirliliğine neden olmak’, ‘izinsiz hafriyat ve sondaj’ suçlamasıyla cürüm duyurusunda bulundu.

İddiaların akabinde Serik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Serik Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“İMAR KİRLİLİĞİ KABAHATİ İŞLENDİ” İDDİASI

Savcılık iddianamesinde; şirket ve yetkilisi Mustafa Erdoğan’ın, 3’üncü derecede arkeolojik sit alanındaki yerde sahne olarak kullanılmak üzere demir profilden direkler dikmek, çatı oluşturmak, iki tarafı ve üzeri kapalı 1260 metrekare bina yapmak suretiyle ‘imar kirliliğine neden olma’ kabahatinin işlendiğine işaret edildi.

Ayrıca Mustafa Erdoğan’ın kelam konusu alanda ‘izinsiz hafriyat ve sondaj’, ‘kaçak yapı yapma’ hatalarını işlediği istikametinde uzman raporları ve tüm soruşturma belgesi kapsamında kamu davası açılması için kâfi seviyede kanıt ve kuşkuya ulaşıldığı belirtildi.

ERDOĞAN SUÇLAMALARI REDDETTİ

İfadesi alınan Mustafa Erdoğan ise suçlamaları reddetti.

Erdoğan, arazi sahibinin kira kontratında yazılı biçimde belirtilen alanda şov merkezi kurulmasına ait isteği ve muvafakatı olduğunu kaydetti. Erdoğan, 3’üncü derece sit alanındaki toprakta yetkili kurum olan Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Müdafaa Bölge Kurulu’nun 2008 yılındaki kararıyla Aspendos Arena’nın kurulduğunu, Kültür Varlıklarını Muhafaza Yüksek Kurulu’nun 2017 tarihindeki kesin nitelikli kararıyla heyeti olarak kalmasına karar verildiğini söyledi.

Erdoğan, sözünde, Aspendos Arena Şov Merkezi’ne ait hiçbir mimari kirliliğin kelam konusu olmadığını da savundu.

Serik Asliye Ceza Mahkemesi’nde 6 Eylül’de hakim karşısına çıkacak olan Mustafa Erdoğan, 2 başka cürümden 5’er yıla kadar mahpus istemiyle yargılanacak. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.