Mehmet Cengiz’i eleştiren Erkan Baş’a tazminat cezası

ANKARA – Türkiye Emekçi Partisi (TİP) Genel Lideri ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, 22 Aralık 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında, devletten aldığı ihaleler ile “beşli çete” olarak anılmaya başlanan şirketler ortasındaki Cengiz Holding tarafından yayımlanan reklam sinemasını hatırlatarak şirket işvereni Mehmet Cengiz’e yönelik tenkitlerini lisana getirdi.

Aralık 2020’de birçok televizyon kanalında yayınlanmaya başlanan kelam konusu reklamda, “memlekete hizmet” tezi yer alırken, “Tam 40 yıldır bir ağacı hayat ideolojimiz yaptık” sözleri kullanıldı.

TİP Genel Lideri Baş, Meclis’teki basın toplantısında, “Bakın bu müteahhit çetesi var ya, herkesin bildiği küfürbaz olanı. Dün tıpkı anda birçok kanala birden reklam vermiş. Muhakkak ki imajlarının sarsıldığını düşünüyorlar. Mevzuyu toparlamaya çalışıyorlar. Ne diyorlar; kim ne derse desin onurlarıyla çalışıyorlarmış, ağaçtan ilham almışlar… Beceremeyeceksin Mehmet Cengiz efendi, beceremeyeceksin. Ağaç katliamların, yıkımların, doğayı yağmalaman; hele o millete ettiğin küfürler bu halkın hafızasından hiç fakat hiç çıkmayacak. Personel iktidarı kurulduğunda, bu Saraylar yıkıldığında senin elinde ne var ne yoksa hepsini alacağız. Bu milletin, alın teriyle çalışan milyonların gasp ettiğin tüm bedellerini senden geri alacağımızı bir kere daha söz etmek istiyoruz. Kendinizi kurtaramayacaksınız” diye konuştu.

TAZMİNAT KARARI

Açıklamanın akabinde harekete geçen Mehmet Cengiz’in avukatları ise “kişilik haklarının zedelendiği” savı ile bu kelamlara karşı 250 bin liralık tazminat davası açtı. Görülen davada TİP Genel Lideri Baş’ın avukatı, müvekkilinin muhalefet partisi milletvekili olduğunu belirterek davanın reddini istedi. Mahkeme ise gerekçeli karar daha sonra açıklanmak üzere 20 bin liralık tazminat kararına istinaf yolu açık olmak üzere hükmetti. (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.