Maymun çiçeği salgınında korkutan ihtar: Semptomları değişiyor

Genelde Afrika’nın batı ve orta bölgelerinde görülen ve 11 ülkede endemik olan maymun çiçeği hastalığı son aylarda onlarca ülkede görülmeye başladı ve büyük bir panik yarattı.

Başta ABD, İspanya, Portekiz ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede ve kıtada art geriye tespit edilen maymun çiçeği hastalığı ile ilgili yeni bilgiler gelmeye deva ediyor.

Hastalığın süratle yayıldığı ABD’nin önde gelen sıhhat kuruluşlarından Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) bir açıklama yaparak ABD’lileri uyardı. Kuruluş, sıhhat çalışanlarına ikaz yaparak hastalarda farklı semptomlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yapılan açıklamada, “Maymun çiçeği hastalığında oluşan belirtiler geçmişte Afrika’da görülenlerden daha farklı olmaya başladı” denildi.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, CDC Yöneticisi Rochelle Walensky, “Bazı yeni hadiselerde insanların bütün bedenine yayılan kızarıklık ve kabarcıklar yerine sivilceye emsal kabarıklıklar ve deformasyonlar oluşabiliyor” dedi. Walensky, birtakım hadiselerde ise yalnızca ufak kabarcıklar çıktığına dikkat çekerek bunun hastalık boyunca tek semptom olduğunu belirtti.

Walensky, “Genelde maymun çiçeği hastalığı hafif geçiyor ve vücudun kimi bölgelerinde çıkıyor. Lakin Batı ve Orta Afrika’da görülen hastalıkların klasik belirtilerinden farklı belirtiler görülüyor. Bu da birçok hastanın gözden kaçabileceğini yahut teşhis konulamayacağını gösteriyor” dedi.

“GENİTAL BÖLGEDE KABARCIKLARA DİKKAT EDİN”

Yapılan açıklamada, “Bu hastalık genelde yüzde, ellerde ve kollarda kabarcıklarla kendini gösteriyor. Ancak son periyotta hastaların genital bölgelerinde ve anüs etrafında kabarcıklar oluşuyor ve daha sonra grip gibisi semptomlar ortaya çıkıyor ve hatta kimi hadiselerde grip gibisi semptomlar görülmüyor bile” denildi.

ABD’de birtakım hastalarda rektum bölgesinde acı hissedildiği ve iltihap oluştuğu da belirtilirken bunun geçmişte maymun çiçeği hastalığında görülmediğine de dikkat çekildi.

Öte yandan Pennsylvania Üniversitesi’nde vazifeli Dr. Stuart Isaacs da bir açıklama yaptı. Dr. Isaacs, “Batı Afrika varyantı hastalığın daha hafif geçmesine sebep olabiliyor. Ancak kızarıklık ve kabarcıkların çok azı bile vücudunuzda varsa hastalanmış olabilirsiniz. Bölgesel lezyonlara dikkat etmelisiniz” dedi.

Isaacs, semptomların hastalığın bulaşma biçimine bağlı olarak da değişebileceğini öne sürdü.

ÖLÜMCÜL OLABİLİYOR

İlk olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde insanlarda görülen virüs, son 10 yılda Afrika’nın batısında büyük artış gösterdi. Hastalık, yüzde ve bedenin geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıyeten ateş ve baş ağrısı üzere semptomlara neden oluyor.

Çiçek hastalığı ile birebir virüs ailesinden gelen maymun çiçeği virüsü, daha az ölümcül olsa da iki çeşidinden biri olan Kongo varyantında mevt oranı yüzde 10’u bulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.