Kripto para piyasalarında meyyit coinlerin sayısı artıyor

Uzmanlar son vakitlerde kripto para piyasasından silinen coinlerin denetimsiz artışların tesiriyle gerçekleştiğini belirtti.

Meyyit coinlerin sayısı 1.700’ü geçti

AA’nın haberine nazaran, dünyada şu anda 10 bin 272 adet faal olarak kullanılan kripto para bulunuyor. Meyyit altcoin tahlilleri yayınlayan 99Bitcoins bilgilerine nazaran ise nisan prestijiyle meyyit coinlerin sayısı 1.700’ü geçmiş durumda.

Meyyit coinlerin nedeni

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve İdare Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Yüksel, kripto paraların meyyit coin haline gelmesinin birçok nedeni olduğunun altını çizen Yüksel, “Öncelikle, kripto paraları geliştiren kurumlar finansal yahut teknik açıdan başarısız olabilirler. Bu durum da kripto paraların ziyan etmesine sebebiyet verecektir. Bunların yanı sıra, bu kripto eserlerini geliştiren bireyler projeyi bırakmış olabilirler.

Dolandırıcılık yapmak için üretilmiş olabilirler

Bu konulara ek olarak, kripto paralar dolandırıcılık nedeniyle de meyyit coin haline gelebilir. Öteki bir sözle, kripto paralar insanları dolandırmak maksadıyla makûs niyetle oluşturulmuş olabilirler. Belirtilen bu nedenler kripto paraların meyyit coin haline gelmesine sebebiyet vermektedir.

Meyyit coin sahipleri ziyan etti

Meyyit coinler faaliyetlerine devam etmediklerinden dolayı bu coinlere sahip olanlar ziyan etmiş olmaktadırlar. Hasebiyle, meyyit coinlerin ölçüsünün azaltılabilmesine yönelik gerekli önlemlerin alınması hayati kıymet arz etmektedir.” formunda konuştu.

Denetimsiz büyüme meyyit coinlerin sayısını artırıyor

Yüksel, bilhassa son yıllarda kripto piyasasının inanılmaz formda büyüdüğüne dikkati çekerek, birçok bilim beşerinin bu konunun sorun yaratacağını daha evvelce söz ettiğini belirtti.

“Piyasa denetimsizce büyüdü”

Yüksel, “Özetle, kripto piyasasının denetimsizce büyümesi bu sorunun ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Burada en fazla eleştirdiğim husus ise insanların kısa müddette emek vermeden para kazanma isteğidir. Bu durum kripto paraların da bu maksatla kullanılmasına yol açmıştır.

Sonuç prestijiyle, kripto paraların sayıları bilhassa son yıllarda radikal bir halde artmıştır. Buna rağmen, ölçüsüzce artan kripto paraların içerisinde finansal açıdan kârlı olmayanların da sayısı artmıştır. Bunun sonucunda beşerler çok daha fazla kaybetmeye başlamışlardır.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.