İsviçre, müdafaa altındaki Adnan Oktar mağdurunun bilgilerini Oktar’ın avukatlarına verdi

Adnan Oktar cürüm örgütüne yönelik soruşturmalarda, küçük yaşta Oktar ile evlendirilmek istendiği ortaya çıkan ve İsviçre’de muhafaza altında yaşayan Serra Muhammed Valipour’a ilişkin özel belgelerin, ülkedeki çocuk ve yetişkin müdafaa ünitesi (KESB) tarafından Oktar’ın avukatına teslim edildiği öğrenildi.

İsviçreli gazeteci Andreas Maurer’in “Watson.ch” isimli internet sitesinde yer alan haberinde, küçük yaşta Adnan Oktar ile evlendirilmek istendiği ortaya çıkan ve İsviçre’de müdafaa altında yaşayan Serra Muhammed Valipour davasına ait çarpıcı gelişmeler paylaşıldı.

Haberde İsviçre’deki Zürih Barosuna üye olduğu bilinen Türk avukat Abdullah Karakök’ün, 19 yaşındaki Valipour’un annesinin isteği üzerine KESB’in Nidwalden şubesinden mağdura ilişkin özel evrakları talep ettiği ve KESB’in bu belgelerin aslını Karakök’e yolladığı bildirildi.

TÜRKİYE’DE OPERASYONDA ORTAYA ÇIKTI

Türkiye’de bir polis operasyonunda ele geçirilen ve Oktar cürüm örgütü üyelerinden birinin meskeninde çıkan evraklarda, Valipour’a travma sonrası gerilim bozukluğu teşhisi konulduğu ve yaşadığı travmaya bağlı ruhsal sıkıntılar çıktığı öğrenildi.

Haberde, avukatların bu raporu kullanarak Valipour’un ruh sıhhatinin yerinde olmadığı münasebeti ile davayı Oktar’ın lehine çevirmeyi hedeflediği öne sürüldü.

“DOSYAYI BANA SORMADAN NASIL BU CEMAATE TESLİM EDER”

Haberde sözlerine yer verilen Valipour’un, KESB’in kendisine dair özel evrakları paylaşmasına ait, “Beni korumakla sorumlu bir kurum, bana sormadan hakkımdaki belgeleri nasıl bu cemaate teslim eder?” dediği bilgisi paylaşıldı.

Gazeteci Maurer, kelam konusu özel belgelerde Valipour’un aleyhine kullanılacak bir şey olmadığını, Oktar cürüm örgütünün mağdurun “gözünü korkutmaya çalıştığını” belirtti.

Maurer, İsviçre’de müdafaa altındaki bireylere dair özel evrakların aile üyelerinin talebi üzerine paylaşmasının yasal olduğu ancak KESB’in bu dokümanları Oktar’ın avukatıyla paylaşarak yanlış yaptığını söyledi.

SERRA MUHAMMED VALİPOUR KİMDİR?

Adnan Oktar hata örgütüne yönelik operasyonların akabinde şahit olarak davaya dahil olan Serra Muhammed Valipour, 10 yaşında annesi aracılığıyla Oktar ile tanıştırılıp 18 yaşına bastığında Oktar ile evlenmek üzere mutabakat yapıldığını açıklamıştı.

2003’te doğan Valipour, anne ve babasının küçük yaşta ayrılmasının akabinde annesiyle birlikte İsviçre’ye yerleşmişti.

Maddi dertler yaşadığı İsviçre’de Oktar cürüm örgütüne bağlı bir komşusundan etkilenen annesi, kızı Valipour’u toplumsal medya yoluyla hata örgütü üyelerine tanıtmış ve daha sonra 2012’de Oktar tarafından İstanbul’a davet edilmişti.

2013’te İstanbul’da Oktar’ın meskeninde görüşen Valipour, daha sonra annesinin Oktar ile evlenmesi için yaptığı mutabakata karşı çıkarak örgütten kurtulmanın yollarını aramıştı.

Annesiyle yaptığı bir konuşmayı telefonuna kaydeden Valipour, 2014’te ses kayıtlarını İsviçre’de tahsil gördüğü okuldaki öğretmeniyle paylaştıktan sonra Nidwalden’deki çocuk ve yetişkin müdafaa ünitesi (KESB) tarafından muhafaza programına alınmıştı.

Valipour, İsviçre’de Oktar kabahat örgütü üyeleri tarafından tehdit edildiği gerekçesiyle 2018’de İstanbul’a dönmüş ve 2021’de mahkemeye tabir vererek davanın şahitleri ortasında yer almıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.