İsrail, Meksika’nın Tel Aviv Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

İsrail’in Mexico Büyükelçiliği binasına göstericiler tarafından “İsrail’e ölüm” yazılmasının akabinde Meksika’nın Tel Aviv Büyükelçisi’nin ihtar için İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın İsrail haber sitesi The Times of Israel’den aktardığı haberde, “Meksika’da 2014 yılında 43 öğrencinin kaçırılması olayıyla ilgili aranan eski Meksikalı üst seviye yetkilinin teslim edilmesini isteyen göstericiler tarafından İsrail’in Mexico Büyükelçiliği tahrip edildi” sözü kullanıldı.

Haberde, göstericilerin Büyükelçilik binasına “İsrail’e ölüm” yazdığı ve bunun üzerine Meksika’nın Tel Aviv Büyükelçisi’nin, ikaz için İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı aktarıldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon kelam konusu haber sitesine yaptığı açıklamada, bu sıkıntıya büyük bir ciddiyetle yaklaştıklarını ve Meksika’nın memleketler arası yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

Göstericilerin, Meksika Cezai Soruşturma Dairesi Eski Lideri Thomas Zyron’un teslim edilmesini istediklerine işaret eden Nahshon, “Şu anda İsrail’de olan ve sığınma talebinde bulunan Zyron, azap ve zimmete para geçirme suçlamalarının yanı sıra ülkenin en makus insan hakları trajedilerinden biri olan bu soruşturmada önemli ihlallerin olduğu tezleriyle karşı karşıya” dedi.

Nahson, Zyron’un 2014 yılında 43 öğrencinin kaybolmasıyla ilgili soruşturmaya ziyan vermek ve zimmetine 50 milyon dolardan fazla para geçirmekle suçlandığını belirtti.

Zyron, Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador 2018’de vazifeye geldikten sonra “toplu kaçırma” davasının yine açılmasının akabinde ülkeden firar etmişti. O tarihten itibaren İsrail’de olan Zyron, sığınma talebinde bulunmuştu.

Meksika, geçen yıl İsrail’den Zyron’u iade etmesini talep etmiş lakin Tel Aviv bu talebe olumlu karşılık vermemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.