Isınan havalar tesirini gösterdi: Zerzevat fiyatları yarı yarıya düştü

Türkiye’nin en kıymetli örtü altı üretim üssü Antalya’da uzun müddettir devam eden soğuk ve yağışlı hava yerini güneşli günlere bıraktı. Kentte havaların ısınmasıyla birlikte seralardaki bilhassa domates, salatalık, patlıcan, kabak, biber çeşitlerinin üretiminde artış başladı.

Hale giren eser geçen evvelki haftalara nazaran 3-4 kat artarken, fiyatlar ise neredeyse yarı yarıya düştü. Kış aylarında 25-30 TL’den satılan domates, biber, kabak, patlıcan ve salatalık ise adeta tabana vurdu. Antalya halinde bugün domates 8 TL, sivri biber 4 TL, sivri biber kıl 9 TL, dolmalık biber 7 TL, patlıcan 5 TL, kabak 3 TL, salatalık 1,5 TL’den alıcı buldu.

“GEÇEN HAFTA İLE BU HAFTA ORTASINDA FİYATLAR YARI YARIYA DÜŞTÜ”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde komisyonculuk yapan İsmail Erten, “Bundan 1.5 ay evvel sivri biberin 30-40 TL, domatesin 25-30 TL, salatalığın dahi 25-30 TL olduğu bir devir geçirdik. Zira üretim azdı. Hava soğuktu. Yaz geldi, tüketicilerimiz için müjdeli haber vermeye devam edelim; bugün için salatalık 1 TL, kabak 2 TL, domates 8-10 TL, patlıcan 5 TL. Geçen hafta ile bu hafta ortasında fiyatlar yarı yarıya düştü. Havaların ısınması ile birlikte üretim bolluğu yaşanıyor. Olağanda günlük satmış olduğumuz eser 3-4 katı fazla gelmeye başladı” dedi.

SAVAŞIN TESİRİ DEVAM EDİYOR

Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaşın ihracata olan tesirinin devam ettiğini belirten Erten, “Oralarda da eser çıkmaya başladı. Mayıs’ın 31’ine kadar ihracat devam eder bu tarihten sonra Temmuz’a kadar ise Avrupa ülkeleri dışında öbür ülkelere olan ihracat azalır” açıklamasına yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.