İran, ABD’nin müzakereleri geciktirdiğini tez etti

Avrupa Birliği’nin (AB) Washington ve İran ortasında arabuluculuk yaptığı 16 aylık dolaylı müzakerelerin sonucunda 8 Ağustos’ta kıdemli AB yetkilisi, birliğin kesin metni taraflara sunduğunu ve “birkaç hafta içerisinde” cevap beklendiğini söylemişti.

AB, 15 Ağustos’ta İran’ın 2015 Nükleer Muahedesi’ni yine hayata geçirmek için sunulan kesin AB metnine karşılık verdiğini bildirirken İran muahedeye dair şimdi çözülmemiş üç problem ile ilgili ABD’nin esneklik göstermesini talep etmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kanaani “Amerikalılar müzakereleri geciktiriyor ve Avrupalı taraflar da aksiyonsuz kalıyor… Amerika ve Avrupa’nın nükleer muahedeye İran’dan daha fazla muhtaçlığı var” dedi.

Kanaani, İran’ın “meşru haklarını” koruyacak, sürdürülebilir bir muahede istediğini belirtti.

ESİR TAKASI İLE ALAKASI YOK

ABD İran’dan ısrarla, güvenlik suçlamalarıyla tutukladığı İran kökenli Amerika vatandaşlarını özgür bırakmasını istemişti. İran da, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar kapsamında tutukladığı İran vatandaşlarının özgür bırakılmasını talep etmişti.

Kanaani, “Washington’la esir takasının farklı bir mevzu olduğuna ve 2015 mutabakatını yine devreye alma müzakereleriyle ilgisi olmadığına dikkat çekiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.