İngiltere’de ‘korona partisi’ krizi: Johnson için inanç oylaması yapılacak

İngiltere’de korona virüsü kısıtlamaları sırasında Başbakanlık Konutu’nda düzenlenen partiler nedeniyle istifa baskısı altında olan Başbakan Boris Johnson için bu akşam başkanı olduğu Muhafazakar Parti’nin meclis kümesinde inanç oylaması yapılacak. Oylamanın Türkiye saatiyle 20.00-22.00 saatleri ortasında yapılması bekleniyor. Johnson oylamayı kaybederse istifa etmek zorunda. Oylama bâtın oy ve kolay çoğunluk aslına nazaran yapılacak. Muhafazakar Parti’nin 359 milletvekilinin tümünün oylamaya katılması halinde, Johnson’ın misyonda kalabilmesi için en az 180 oy alması gerekiyor.

Boris Johnson, Başbakanlık Konutu’nda düzenlenen kimi partilere katıldığı için polis soruşturması sonrası para cezasına çarptırılmıştı. Johnson’ın oylamayı kaybetmesi halinde, Muhafazakar Parti’nin seçeceği yeni başkan, İngiltere’nin yeni başbakanı da olacak ve hükümeti kuracak. Johnson’ın oylamayı kazanması halinde ise Muhafazakar Parti’nin mevcut kurallarına nazaran birebir oylama 1 yıl yapılamıyor.

Oylama için partinin milletvekillerinden en az yüzde 15’inin (54) yazılı talepte bulunması gerekiyordu. Bu sabah, oylama için yüzde 15’lik eşiğin aşıldığı açıklandı lakin kaç milletvekilinin oylama istediği belirtilmedi. (BBC Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.