İngiltere’de elektrik faturalarına takviye için güç şirketlerine ek vergi geldi

İngiltere, güç şirketlerinin kârına yüzde 25 yeni süreksiz vergi uygulayacak. Ayrıyeten ülkede artan güç faturalarını ödemeye çalışan haneler için 15 milyar sterlinlik takviye paketi açıklandı.

İngiltere bugün, artan güç faturalarını karşılamak için gayret eden haneler için 15 milyar sterlin (18,9 milyar dolar) takviye paketinin yanı sıra petrol ve gaz üreticilerinin kârları üzerinden yüzde 25’lik vergi uygulanacağı açıklandı.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, İngiltere hükümetinin güç şirketlerinin kârına yüzde 25 oranında yeni bir süreksiz vergi uygulamaya başlayacağını belirtti. Duyuru, daha evvel bu tip vergilere direnen ve bunları ‘yatırım için caydırıcı’ olarak nitelendiren Başbakan Boris Johnson hükümeti için bir fikir değişikliği olarak yorumlandı.

YATIRIM TEŞVİKİ DE GELDİ

Sunak, “Geçici ve amaçlı bir güç yararı vergisi getireceğiz. Fakat yeni verginin yanında pakete yeni bir yatırım teşviki de ekledik” dedi. Sunak firmalara yatırımlarında sağlanan vergi indirimini neredeyse iki katına çıkaracak yeni bir Yatırım Ödeneği olacağını da söyledi.

Hanelerin elektrik faturalarına getirilecek takviye paketinin 15 milyar pound bedelinde olduğunu belirten Sunak, bu sayede hanelerin yaklaşık üçte birine dayanak verileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.