Hak-İş’ten taban fiyat açıklaması

Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, “Asgari Fiyat Tespit Kurulu’nun toplanmasını ve gerçekleşen kayıpların da telafi edilerek yükseltilmesini talep ediyoruz” dedi.

Hak-İş/Hizmet-İş Sendikası İstanbul 3 No’lu İETT Şubesinin 7. Genel Şurası, İstanbul Kartal’da gerçekleştirildi.

Programa Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan ve sendika üyeleri katıldı. Açılış konuşmasını Hak-İş Genel Lideri Arslan’ın yaptığı genel heyette çalışma hayatı, gündeme ait değerlendirmeler ve sıkıntılara yönelik tahlil teklifleri görüşüldü.

Arslan, artış gösteren enflasyona karşı temmuz ayında Taban Fiyat Tespit Kurulunun toplanması ve gerekli iyileştirmelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

“İYİLEŞTİRME YAPILMASINI İSTEK EDİYORUZ”

Genel şura sonrası konuşan Hak-İş Genel Lideri Arslan, şunları söyledi,

*Aralık ayında taban fiyata yapılan artırım hakikaten enflasyon bedelinin üzerindeydi. Maalesef ocak ayından bu yana meydana gelen yüksek enflasyon, fiyat artışlarının denetim edilememesi, Ukrayna savaşı, pandemi sonrasında yaşananlar üzere meseleler taban fiyatı sembolik hale getirdi.

*Bu sebeple bizler vakit kaybetmeden temmuz ayında Taban Fiyat Tespit Komitesinin toplanmasını ve ücretlilerin gerçekleşen kayıplarının da telafi edilerek yükseltilmesini talep ediyoruz. Alışılmış yalnızca taban fiyatın değil, tüm ücretlilerin, emeklilerin de fiyatlarında bir artış yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

*Bu formda yüksek enflasyonun getirdiği hayat pahalılığını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın ücretlileri enflasyona karşı ezdirmeyeceği taahhüdünü biliyoruz. Bizler de Hak-İş olarak toplu kontrat yapılsın, yapılmasın bütün çalışanlar için bir güzelleştirme yapılmasını istek ediyoruz.

*Aksi halde toplumsal barışı sağlamamız sıkıntı olabilir. Yüksek bir enflasyon var. Fiyatlar sembolik hale geldi. Bunu ortadan kaldıracak esaslı değişikliklere muhtaçlık var” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.