Habertürk: Suriye’ye harekât için hazırlıklar yüzde 90 tamam

Askeri araçların kavşak noktası olarak kullandığı Adana’dan canlı yayına bağlanan Habertürk Güvenlik ve Dış Siyaset Yayın Koordinatörü Çetiner Çetin, “İlk kez hem Irak’ta hem Suriye’de gerçekleşecek iki operasyon var” dedi.

Çetin, “Askeri araçlar evvel Adana’ya geliyor, Adana’dan hudut bölgelerine gönderiliyor. Görüştüğüm askeri kaynaklar hazırlıkların yüzde 90 oranında tamamlandığını söylüyor. Sürece ait karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait” dedi.

“Operasyon şimdilik Fırat’ın batısıyla sonlu kalacak. Tel Rifat, Türkiye’nin başının ağrıdığı bir bölge” diyen Çetin, “Fırat’ın batısında İran’ın önemli gücü var. Fırat’ın doğusu için durum daha farklı. Ayn İsa da bölgeler ortasında. ÖSO içindeki Arap ögeler Münbiç’in alınmasını istiyor” diye konuştu.

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pazartesi günü Kabine Toplantısı’nın akabinde “Güney sonlarımız boyunca, 30 kilometre derinliğinde inançlı bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları atmaya yakında başlıyoruz” diyerek harekat sinyali vermişti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan MGK toplantısının akabinde bildiri yayımlandı. Ulusal Güvenlik Şurası (MGK) Bildirisi’nde, güney hudutlarının terör tehdidinden arındırılması için hali hazırda icra edilen ve edilecek harekatların, Türkiye’nin komşularının toprak bütünlüğünü ve egemenliğini hiçbir surette amaç almadığı, ulusal güvenlik gereksinimleri gereği olduğu belirtildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.