Gaziantepli lezzet ustaları “GastroAntep”i bekliyor

UNESCO’nun gastronomi kısmında “Yaratıcı Kentler Ağı”na dahil ettiği Gaziantep’te 4. Milletlerarası Gastronomi Şenliği (GastroAntep) 15-18 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfının iş birliğinde “sürdürülebilirlik ve biyoçeşitlilik” temasıyla Festival Park’ta düzenlenecek aktiflikte, kentin dünyaca ünlü baklavasından kebabına, beyranından katmerine onlarca yöresel lezzet görücüye çıkacak.

Festival kapsamında kente 12 ülkeden gelecek 21 Michelin yıldızlı şef, imzalı yemeklerini yapacak, 25 ülkeden 78 yabancı iştirakçi ise kendi mutfaklarını tanıtma fırsatı yakalayacak.

Gastronomi turizminden her geçen yıl daha fazla hisse alan Gaziantep’teki ustalar da bu şenliği en düzgün biçimde pahalandırmak istiyor.

Baklava ustası Levent Aktaş, Türkiye’de lezzet denince akla Gaziantep’in geldiğini söyledi.

Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Aktaş, şunları kaydetti:

“Festival kapsamında buraya binlerce ziyaretçi gelecek. Birçok ülkeden ünlü şefler gelecek. Kentin tanıtımına çok büyük yararı olacak. Kentimize ne kadar ziyaretçi gelirse işlerimiz o kadar artıyor. Bu şenliğe katılacak firmalarımız daha çok olumlu istikamette etkilenecek. Otelinden lokantasına kadar herkes kazanacak. Bu şenliklerin daha fazla yapılmasını istiyoruz. Gelen ziyaretçiler kebap ve beyranı burada yiyor lakin baklavayı hem burada yiyor hem de paket alıp gidiyor. Bu bizim için ayrıyeten bir artıdır.”

Kebap ustası Mustafa Altun ise şenliğin esnafa önemli katkı sunacağını, bunun için heyecanlı olduklarını lisana getirdi.

Yemek kültürünün yaygınlaşması için bu stil şenliklerin bir fırsat olduğunu belirten Altun, “Buraya çok ünlü ve başarılı şefler gelecek. Yurt dışından gelecek şeflerden biz bir şeyler kaparsak ve biz de bir şeyler öğretebilirsek ne keyifli bize. Zira onlar gittikleri yerlerde bizim kültürümüzü tanıtacaklar” diye konuştu

Sulu yemek ustası Metiş Sarı da ilin son vakitlerde gastronomi pastasından daha çok hisse almaya başladığını tabir etti. Bilhassa günübirlik yemek çeşitlerinin arttığını anlatan Sarı, şöyle devam etti:

“Kentimizde yaklaşık 500 sulu yemek çeşidimiz var. Bu şenlik bizim için çok değerli. Dünyaca ünlü şefler ve binlerce ziyaretçi gelecek, bizim lezzetleri tadacaklar. Buraya gelenler gittikleri yerlerde bu yemekleri tavsiye ederlerse kentimiz için çok büyük yarar olur. Bizim sulu yemek kültürümüz dünyada bir numara. Çok büyük bir hareket oluyor bu şenlik düzenlendiğinde. Esnaf olarak şenliğin gelmesini iple çekiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.