Fransa’da kimi açık hava aktiflikleri yasaklandı

Getty Images

2022 yazının birinci sıcak hava dalgası Batı Avrupa’da tesirli olurken Fransa’nın kimi bölgelerinde açık hava aktiflikleri yasaklandı.

Konserler dahil kalabalıkların bir ortaya geleceği her türlü açık hava aktifliği, Bordeaux kentinin birtakım bölgelerinde yasaklandı.

Perşembe günü Fransa’nın kimi bölgelerinde 40 derece sıcaklık ölçüldü. Cumartesi günü sıcaklık daha da arttı. Cumartesi günü hava sıcaklığının daha da yükseleceği konusunda ihtarlar sonrası, Bordeaux Belediyesi bu kararı aldı.

Uzmanlar, global ısınmanın bir sonucu olarak bu tip sıcak hava dalgalarının daha sık görülmeye başladığını ve daha uzun sürdüğünü söylüyor.

Bu hafta gelen sıcak hava dalgası İngiltere, İspanya ve İtalya’da da tesirli oldu. Sıcaklıkların bu hafta da sürmesi bekleniyor.

Bordeaux’nun Gironde bölgesinde açık hava aktiflikleri Cuma gününden “sıcak hava dalgası bitene kadar” yasaklandı. Klimaların çalışmadığı kapalı alan aktiflikleri de yasaklandı. Yetkililer “Şu an herkesin sıhhati risk altında” açıklaması yaptı.

Fransız İçişleri Bakanlığı da halka “son derece dikkatli olmaya ve sıcak havaya çıkmama” davetinde bulundu.

Devletin meteoroloji dairesi Meteo France, bunun ülkede görülen en erken sıcak hava dalgası olduğunu, Kuzey Afrika’dan gelen havanın bunda tesirli olduğunu açıkladı.

Getty Images
Getty Images

Paris’te de hafta sonu hava sıcaklığının 39 dereceye ulaşabileceğini belirten uzmanlar, önemli halde azalan yağışların orman yangınlarına da yol açabileceği konusunda ikazda bulunuyor.

Klimaların ve vantilatörlerin de yüksek oranda çalıştırılması sonucu Fransa’nın komşu ülkelerden elektrik satın alabileceği belirtiliyor.

AFP Katalonya’da orman yangınları

İspanya da bu yıl, bu yüzyılın başından bu yana en sıcak Mayıs ayı yaşandı. Bu hafta sonu da hava sıcaklığı 43 dereceye kadar çıktı.

Katalonya bölgesinde, biri 20 bin hektara kadar ulaşan birden fazla orman yangını çıktı. Yangınların tümü şu an için denetim altına alındı.

İngiltere’nin güneyinde de hava sıcaklığı 33 dereceye kadar yükseldi. Londra’da için Cuma günü üçüncü düzey sıcak hava uyarısı yapıldı.

Aşırı sıcaklar Avrupa’yla sonlu kalmadı. ABD’de hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte birtakım bölgelerde halka hafta sonu meskende kalma daveti yapıldı. Hindistan’da da Delhi’de bugüne kadar 25 gün hava sıcaklıkları 42 derece ve üzerini gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.