Ege Denizi’nde 2022 yılında şu ana kadar 12 bin göçmen kurtarıldı

Kıyı Güvenlik Ege Deniz Bölge Kumandanı Tuğamiral Serkan Tezel, Ege Denizi’nde sistemsiz göçle gayrete ait açıklamalarda bulundu. Tezel, “2022 yılında ise bugüne kadar, 260’ı geri itme olayı olmak üzere toplam 417 olayda 12 bin 846 sistemsiz göçmen kurtarılmıştır” dedi.

Tuğamiral Tezel, Ege Denizi’nde sistemsiz göçe karşı verilen uğraşla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamaya İzmir Vilayet Jandarma Kumandan Yardımcısı Albay Menderes Güçlü ile İzmir Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Selim Baydar da katıldı.

“2022 YILINDA 5 SİSTEMSİZ GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ”

Tezel, sistemsiz göçün engellenmesi için İçişleri Bakanlığı’nın koordinesinde emniyet, jandarma ve kıyı güvenlik olarak aktif bir biçimde çabaya devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Göç akımlarının tepe yaptığı 2015 yılında, Türk arama kurtarma bölgesi içerisinde 279 sistemsiz göçmen hayatını kaybetmişken, kararlı çabamız sonucunda can kaybı 2021 yılında yüzde 94’ün üzerinde azalarak 15’e düşürülmüştür. 2022 yılında ise bugüne kadar 5 sistemsiz göçmen hayatını kaybetmiştir.

Ülkemizdeki göç hareketliliğinin artması üzerine Kıyı Güvenlik Komutanlığı tarafından sistemsiz göçün önlenmesi amacıyla, 2015 yılında başlatılan Ege’de Umut Harekatı (Operation Aegean Hope) ve Akdeniz’de İnanç Harekatı (Operation Safe-Med) isimli iki büyük operasyona halihazırda devam edilmektedir. Bu operasyonlarda kıyı güvenlik komutanlığı ögelerinin yüzde 70’inden fazlası kullanılmaktadır.”

‘SOSYAL MEDYA VE İNTERNET SİTELERİ TİTİZLİKLE TAKİP EDİLMEKTE’

Sistemsiz göçün önlenmesi kapsamında ulusal ve milletlerarası cürüm şebekelerine yönelik olarak, planlı ve projeli evraklara tartı verildiğini ve hatadan elde edilen gelirle çaba kapsamında ilgili ünitelerle iş birliğine devam edildiğini belirten Tezel, şu tabirleri kullandı:

“Göçmen kaçakçıları tarafından faal bir halde kullanılmakta olan toplumsal medya ve internet siteleri titizlikle takip edilmektedir. Sistemsiz göçmenlerin kaldıkları inançlı konut denilen barınak gibisi yapılar denetlenmekte ve bölgede rehberlik faaliyeti yürüten şahıslarla alakalı olarak çalışmalara tartı verilmekte, daha evvelce göçmen kaçakçılığı hatasını işlemiş şahıslar tertipli olarak takip edilmektedir.

TIR dorselerine saklanarak kara hudut kapılarından yahut seyahat evraklarında sahtecilik yapmak suretiyle; kara, deniz ve hava hudut kapılarından sistemsiz göçmenlerin yasa dışı biçimde ülkemizden çıkarılma teşebbüsleri engellenmektedir. Göçmenlerin Göç Yönetimi Başkanlığı tarafından hudut dışı edilmeleri sayesinde, ülkemizin üzerindeki göç baskısı ve göç rotası olarak kullanılması konusundaki cazibesi azaltılmaktadır.”

‘DÜZENSİZ GÖÇMENLER, İTALYA ROTASINI TERCİH ETMEYE BAŞLADI’

Tezel, Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm çabanın, insan hakları temelinde can kayıplarının engellenmesi üzerine verildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ne yazık ki, Yunanistan’ın misal bir yaklaşım içerisinde olduğunu söylemek mümkün değildir. Yunanistan’ın 2020 yılı başlarından itibaren uygulamaya başladığı geri itme hareketleri ve bu aksiyonlar sırasında göçmenlere karşı takındığı insan haklarına muhalif tavır nedeniyle, Yunanistan arama kurtarma bölgesi içerisinde yaşanan can kayıplarında artış yaşandığı konusundaki haberler, milletlerarası basında da sıklıkla yer almaktadır.

Tekrar üzülerek belirtmek isterim ki, kurtardığımız sistemsiz göçmenlerin sözlerine yansıyan; para, telefon vb. bedelli eşyalarının gasp edilmesi, darp edilmeleri, can yeleksiz olarak ve hatta kelepçelenerek direkt denize atılmaları üzere birçok insan onuruna yakışmayan ve insan haklarına ters durum da geri itme olayları mühletince yaşanmaktadır.

2021 yılında Kıyı Güvenlik Komutanlığı tarafından 628’i geri itme olayı olmak üzere toplam 848 olayda 23 bin 676 sistemsiz göçmen kurtarılmıştır. Bu sistemsiz göçmenlerden 16 bin 062’si geri itilerek denizde yazgılarıyla baş başa bırakılan sistemsiz göçmenlerdir. 2022 yılında ise bugüne kadar, 260’ı geri itme olayı olmak üzere toplam 417 olayda 12 bin 846 sistemsiz göçmen kurtarılmıştır. 2022 yılında Yunanistan tarafından geri itilen sistemsiz göçmen sayısı ise 6 bin 388’dir.

Son devirde, sistemsiz göçmenler, Yunanistan’ın baskı, şiddet ve sıkıntı kullanmaları nedeniyle farklı rota arayışlarına girerek daha uzun ve daha riskli olan İtalya rotasını tercih etmeye başlamışlardır. Daha tehlikeli olan İtalya rotasına yönelik gerçekleştirilen sistemsiz göçün önlenmesi operasyonları kapsamında, 2021 yılında 5 bin 259, 2022 yılında ise 3 bin 670 olmak üzere toplam 8 bin 929 göçmen kurtarılmış ve 145 göçmen kaçakçısı yakalanmıştır.”  (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.