Diyarbakır’da sıcaklık 40 dereceyi aştı, serinlemek isteyenler sur tabanlarını doldurdu

Yaz mevsiminin en sıcak geçtiği vilayetlerden Diyarbakır’da termometreler 40 derecenin üzerine çıktı. 9 günlük bayram tatili nedeniyle konutlarında olan vatandaşlar, sıcaktan bunalınca kendilerini sur tabanlarına ve onları çevreleyen parklara attı. Son yılların en sıcak günlerinin yaşandığı kentte, birtakım vatandaşlar ise serinlemek için su kenarlarına yahut Elazığ’daki Hazar Gölü’ne gitmeyi tercih etti.

Meteoroloji 15’inci Bölge Müdürlüğü bilgilerine nazaran hava sıcaklığının mevsim normallerinin 2 ile 4 derece üzerinde seyretmesi kestirim edilirken, uzmanlar zarurî olmadıkça dışarı çıkılmaması ve güneş çarpmalarına karşı ikazda bulundu.

Sur ilçesindeki tarihi Hazreti Süleyman Camii’nin de içinde bulunduğu parka gelen Mahmut Coşkun (55), kavurucu sıcaktan ötürü konutunda duramadığını söz ederek, “Hazreti Süleyman Camii’ne gelerek ibadetimizi yaptık. Sur tabanlarında, ağaç ortalarında serinlemeye çalışıyoruz. Hava 40 derecenin üzerinde olduğu için konutlar sıcak oluyor” diye konuştu. 

Ailesiyle İzmir’den bayram ziyareti için Diyarbakır’a gelen Ahmet Mayuk da (39), “İzmir buradan daha serin, lakin buranın tarihi dokusu, her şeyin önüne geçiyor” dedi. 

KLİMA DIŞ ÜNİTESİ ÇALINDI, SICAKTAN SATIŞ YAPAMADI 

Öte yandan Bağlar ilçesinde 5 Nisan Mahallesi Sakarya Caddesi’ndeki 2 katlı bir ayakkabıcının 25 bin TL pahasındaki klima dış ünitesinin gazı 2 kuşkulu tarafından 3 gün evvel gece kesilip, sabah saatlerinde de tıpkı şahıslarca çalındı. Hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı.

İş yeri sahibi Lokman Tokmacı, iş yerinde klima olmadığı için müşterilerin sıcaktan ötürü geri döndüğünü ve satış yapamadığını belirtti. Mağdur olduğunu belirten Tokmacı, şu tabirleri kullandı:

“Gaz kesildikten sonra komşular haber veriyor. Ağabeyim buraya geliyor, emniyete haber veriyorlar. Polisler geliyorlar yardımcı olmak için fakat çok fazla kamera kaydı yok. Biz de çarşının bekçisine bu türlü bir olay yaşandığını söyledik. Bir tıp atıyorsan şayet 5 çeşit at dedik. Bekçi arkadaş sabaha karşı burada bekliyor. 05.00’de fotoğraf çekiyor ve gidiyor. Hırsızlar da 05.30’da gelip buraya klimanın dış ünitesini söküyorlar. Öncelikle bir kişi daha sonra sırtına almaya çalışıyor ancak alamıyor. Daha sonra bir bireyle bir arada 25 bin TL’lik olan klima ünitesini alıyorlar. Polislerden rica ediyorum, bir an evvel bulunsunlar. Bir haftadır, Diyarbakır sıcağında 43 ile 45 derecede bazen 50 dereceyi bile bulabiliyor ki mağazamda müşterim yok. Ben klimayı açamadığım için mağazamı açamıyorum. Klimasızlıktan ötürü hem maddi hem de manevi mağduruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.