Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kabine toplantısı sonrası açıklamalar

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “31 Mayıs’ta sona eren açık cezaevlerindeki mahkumların COVID-19 müsaadelerini, 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıyoruz. Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı yaklaşık 3 saat sürdü.

Yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerin ele alındığı toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* “Son kabine toplantımızın akabinde ülkemiz ve milletimiz için güzel hizmetlere vesile olan programlara katıldım. Yabancı konuklarımızı ağırladık. Milletlerarası gündemle ilgili kritik görüşmeler yaptık.

* Adalet teşkilatımızın güzide mensuplarıyla bir ortaya geldik. Birebir gün Kazakistan Cumhurbaşkanı sayın Tokayev’i külliyemizde konuk ettik, hemfikir olduğumuzu görmekten memnuniyet duyduk.

* Engelli gençlerimizle buluştuk. 13 Mayıs’ta 39. vefat yıl dönümünde üstat Necip Fazıl Kısakürek’i rahmet ve hasretle yad ettik.

* Ülkemizin gurur verici yapıtlarından Rize Artvin Havalimanını kardeşim sayın Aliyev ve MHP Genel Lideri sayın Bahçeli, BBP Genel Lideri sayın Destici ile 14 Mayıs’ta hizmete açtık.

* Rize Artvin Havalimanı 3 kilometre pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesi yörenin ticaret ve turizminin gelişmesine inşallah kıymetli katkılar sağlayacaktır.

* Geçtiğimiz Pazartesi günü Cezayir Başbakanı sayın Tebbun’u ağırladık. Salı günü BAE eski Devlet Lideri Pir Halife’nin vefatı sebebiyle bu ülkeye taziye ziyaretinde bulunmak üzere gittik. Kardeşi ve Abu Dabi Emiri’ne başsağlığı ziyaretini gerçekleştirdik.

HAYATINI KAYBEDEN GENÇLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI İLETİSİ

* 19 Mayıs’ta gençlerimizle ve başarılarıyla bizleri gururlandıran ulusal atletlerimizle Ankara’da coşkulu bir programla kucaklaştık. Darülacezemizin temel atma merasimine katıldık, akabinde Kolombiya Cumhurbaşkanı ve ailesiyle bir ortaya geldik. Adana’da stadın dışında farklı onbinlerle, içinde onbinlerle süper bir gençlik şölenine iştirak ettik.

* Bu vesile ile gençlik şölenimizin akabinde yaşanan elim trafik kazasından, can kayıplarından duyduğum samimi üzüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum. 3 tane kardeşimizi Hakka uğurladık. Kendilerine rahmet ve ailesi ve millete başsağlığı diliyorum.

* 41 yaralı evladımıza da Rabbimden acil şifalar niyaz ediyorum. Kaza sonrasında acımızı paylaşan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesile ile geçtiğimiz hafta Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda 5 altın, 2 bronz madalya ile tarih yazarak dünya şampiyonu olan boksörlerimize şahsım ve milletim ismine tebriklerimi bilhassa iletmek istiyorum.

* Toplamda Tekvando’da 19 madalya ile ekip halinde şampiyon olan atletlerimizi da tebrik ediyorum. Basketbolda şampiyon olan Anadolu Efes grubumuzu, 5. sefer Avrupa şampiyonu olan Vakıfbank Bayan Voleybol ekibimizi şahsım ve milletim ismine tebrik ediyorum.

* Ülkemize 20 yıldır kazandırdığımız altyapı tesisleri ve sportmen yetiştirme sisteminin meyveleri olarak bu muvaffakiyetlerin artarak devam edeceğine inanıyorum.

AÇIK CEZAEVİ MÜSAADELERİ VE BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ YENİ KARAR

* 31 Mayıs’ta sona erecek açık cezaevlerindeki mahkumların COVID-19 müsaadelerini, 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıyoruz. Meclisimizin yasal düzenlemeyi en kısa müddette hayata geçireceğine inanıyorum.

*Ayrıca bugün sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına nazaran değişen oranlarda sayı ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilir. Bakaya problemine tahlil getiren bu uygulamanın iyi olmasını diliyorum.

“MUHALEFET RASTGELE BİR AMAÇ VE VİZYONA SAHİP DEĞİL”

* Selçuklu’dan Osmanlı’ya oradan Cumhuriyete miras kalan Anadolu’da miras kaldığımızı sürdürmek için değişen kuralları âlâ okumalıyız. Ortadan geçen bu denli asra, yaşanan onca hadiseye karşın bu toprakların hakimiyetimizde olmasını hala hazmedemeyenler olduğu gerçeğini biz değil karşımızdakiler daima hatırlatıyor.

* Özellikle 18. yüzyıldan itibaren verdiği gayretlerin yol açtığı yorgunluğa, yıpranmışlığa, ödediği bedele karşın insanımızın ulusal gayrete dört elle sarılmasının gerisinde birebir şuur vardır. Cumhuriyet devri boyunca hem geçmişten gelen yüklerin tartısı, hem yeni devletimizin kuruluş sancıları sebebiyle demokratik ve ekonomik adımlarımızı epey yavaş atabildik.

* Evvel çok partili siyasi hayata geçerek akabinde darbeler, siyasi istikrarsızlıklarla kesintiye uğratılsa da kendimize yeni bir yol çizdik. Tüm bu art plandan hareketle Cumhuriyetimizin 100. yılı Türkiye 100 Yılı atılımı haline getirmek istiyoruz. Bu anlayışla Cumhurbaşkanlığı olarak İrtibat Başkanlığı uyumunda kapsamlı bir 100 kutlama programı oluşturduk. Ülkemize son 20 yılda nasıl çağ atlattığımızı gösterecek “Yüzyılın işini 20 yıla sığdırdık” şiarıyla hayata geçireceğiz.

* Cumhuriyetimizin 100. yılına atfettiğimiz 2023 gayeleri bizim için kısa vadeli atılımlarımızın birinci istasyonudur. Akabinde Fethin 600. yüzyılı ve 2053 vizyonumuz geliyor. Gençlerimize emanet edeceğiz 2053 vizyonundan sonraki hayallerimiz ise 2071 vizyonumuzla taçlandıracağız. 2071 vizyonunu bizden sonraki jenerasyonlar ete kemiğe büründürecek, amaçlarını oluşturacaktır.

* Muhalefet ise maalesef 1908’in bir adım ötesine geçememiş bir ruh haliyle istemezükçülük dışında rastgele bir gaye ve vizyona sahip değildir. Bizim büyük demokrasi ve kalkınma ihtilalinin eksiklikleri, hatta kusurları olabilir. Eksiklikleri tamamlayacak bir muhalefetle her şeyi konuşmaya hazırız. Hayırda yarışan, eser ve hizmet siyasetini merkeze alan bir idare anlayışının gereklerini yerine getirmek için gece gündüz çalışıyoruz.

“BOŞ HAYAL OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ”

* Yapılan her yatırıma bir kulp takan, getirilen her hizmete, gerçekleştirilen her projeye karşı çıkan, ortaya kayda paha program, hazırlık, teklif, niyet dahi koyamayan sığ bir muhalefetle karşı karşıyız. Bizim referansımız 20 yılda ülkemize kazandırdığımız hizmet ve yapıtlardır. Muhalefet ise yüzyılımızın başındaki felakete, koskoca imparatorluğu felakete sürükleyen yaklaşımdır, zihniyettir.

* Bugünkü dünyayı, aktörleri ve bağlarıyla kavramasını, ona nazaran siyasetler geliştirmesini beklemenin biraz boş hayal olduğunun farkındayız. Azıcık da olsa feraset, onurlu duruş beklemenin bir vatandaş sıfatıyla hakkımız olduğunu düşünüyorum.

* Düşün gerime deyip, milleti uçuruma sürükleyen siyaset biçiminin zamanı kapanalı çok oldu. Muhalefete bu hamaseti dünya ve bölgemizde yaşanan krizlerin, zahmetlerin, çatışmaların verdiği anlaşılıyor. Türkiye’nin global ekonomik çalkantılardan, güvenlik korkularından, yıpratıcı siyasi çekişmelerden en az hasarlı çıkması için her türlü çabayı gösteriyoruz.

HAYAT PAHALILIĞI İLETİSİ

* Hayat pahalılığı başta olmak üzere çeşitli zahmetlere maruz kaldığımız bir gerçektir. Türkiye bu düşünceleri hak etmiyor. Ancak bu millet bu türlü bir gerici muhalefeti de hak etmiyor. Nasıl milletin her problemini biz çözdüysek Allah’ın müsaadesiyle mevcut meşakkatlerin üstesinden de tekrar biz geleceğiz.

* Önceliğimiz insanımızın refah düzeyini artıracak siyasetler olacak. Önümüzdeki aylarda bu doğrultuda yeni adımlar atarak hayat pahalılığını insanlarımız üzerindeki yükünü azaltmayı sürdüreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.