Cilt kırışıklıklarına ne iyi gelir? Alındaki kırışıklıklar nasıl giderilir?

Her yaştan kadın ve erkek farklı nedenlerden dolayı cilt bakımı yaptırmaktadır. Cilt bakımı bazen güzellik merkezlerinde bazense evdeki malzemelerle yapılmaktadır. Ancak, cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kullanılan malzemelerin doğal olmasıdır. Doğal olmayan ve kimyasal içeriği fazla olan ürünler cilde yarardan çok zarar vermektedir. Cildi nemlendiren ve besleyen malzemelerle bakım yapılırsa birçok cilt problemine neden olan gözenek tıkanıklığı önlenmiş olur. Özellikle kozmetik marketlerde satılan cilt bakım ürünleri içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle cildin doğal yapısını bozarak kendi kendine yenilenmesine bile engel olmaktadır. Bu yüzden cilt bakımı yaparken doğal ürünler kullanmaya özen gösterilirse daha iyi sonuçlar alınabilir.

DOĞAL CİLT BAKIMININ ÖNEMİ

Doğadan gelen her ürün insan sağlığı için şifa kaynağıdır. Her besin farklı hastalıklara fayda sağlamakla kalmayıp cildin de güzelleşmesine ve canlanmasına yardımcı olmaktadır. Her ne kadar düzenli cilt bakımı yapılsa dahi düzgün ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmemişse doğru sonuç alınmayabilir. Cilt bakımı için bir süre para harcamak yerine sağlıklı beslenerek ve doğal malzemeler kullanarak cilt sağlığını korumak mümkündür.

DOĞAL ÜRÜNLERLE CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Evdeki malzemelerle günlük cilt bakımı yapılarak çok pahalı ürünlerden dahi daha iyi sonuçlar alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken cilt tipini bilmek ve cildinin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu anlamak. Kuru ve hassas bir cilde limon maskesi uygulamak cildin tahriş olmasına ve daha da kurumasına neden olabilir. Bundan dolayı cilt tipini bilerek ona göre malzemeler uygulanması gerekir. Evdeki malzemelerle gümlük yapılabilecek 7 doğal cilt bakımı formülü:

1- Limon ve Ballı Su:

Cildin yağı ve kirini arındırmak için uygulanan limonlu ve ballı su, aynı zamanda sivilce izlerinin de kurumasına etkili bir formüldür. Hazırlaması oldukça kolay olan limonlu ballı su için yarım limon ve yarım çay bardağı suda seyreltilmiş 1 tatlı kaşığı bal gereklidir. Seyreltilmiş bal ve limonu karıştırdıktan sonra temiz bir pamuk yardımıyla tüm yüze sürülerek uygulanır ve yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra durulanabilir. Limon ve bal doğal ürünler olduğu için yüze herhangi bir zarar vermezler bundan dolayı gece yapmadan önce uygulanıp sabaha kadar yüzde bekletilebilir. 

2- Kahve PeelingiHafta 2-3 kez uygulanması tavsiye edilen kahve peelingi cildi ölü hücrelerden arındırarak dinamik ve canlı bir görüntü verir. Cildi doğal olarak nemlendiren telvenin içerisine zeytinyağı eklenince çok etkili olmaktadır. Telvenin pürtenekli yapısı doğal kese görerek yüzdeki siyah nokta ve ölü hücrelerden arındırmaya yardımcı olmaktadır. Telve peelingi hazırlamak ve uygulamak oldukça kolaydır. Bunun için yapılması gereken1 fincan şekersiz Türk kahvesi içtikten sonra fincanın dibinde kalan telve yüze uygulanır ve yaklaşık 5 dakika bekletilir. Bekletmeden 1-2 dakika yüze masaj yaparak da uygulanabilir ve ardından bol su ile durulanır. Yüzü durularken suyun çok soğuk ve çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Daha ılık su ile yüze masaj yaparak yavaş yavaş durulanması tavsiye edilir.

3- Yoğurt ve Limon MaskesiYağlı ciltlere uygulanan limon ve yoğurt maskesi, siyah nokta ve sivilce tedavisinde oldukça etkili bir karışımdır. Özellikle sivilcelerin kuruması için haftada 2 kez yapılması önerilen bu maskenin içerisinde limon olduğu için sık sık yapılması durumda yüzü tahriş edebilir. Maske için 3 yemek kaşığı yoğurt ve yarım limon karıştırarak yüze uygulanır ve 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır.

4- Salatalık Suyu Gün içinde dışarı çıkılmış olsun ya da olmasın, makyaj yapılmasa dahi günlük işlerde yüzümüz toza ve kire maruz kalmakta. Bundan dolayı gece yatmadan önce gözeneklerin açılması ve canlanması için blenderden geçirilen 1-2 adet salatalığı doğrudan yüze uygulayarak peeling yapmak ya da salatalık suyunu temiz bir pamukla yüze uygulayıp durulamadan yatmak yüzdeki ölü hücrelerin ve kirin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Cilde doğal bir nem veren salatalığın hiçbir yan etkisi olmadığı için her gün uygulanabilir.

5- Zeytinyağı ve Şeker PeelingiCildi ölü hücrelerden arındıran ve nemlendiren peeling, haftanın 2 günü uygulanabilir. Zeytinyağı her gün uygulanırsa cildin yağ oranında değişikliklere neden olabileceğinden haftada 2 kez uygulanması tavsiye edilir. Cildi besleyerek canlandıran zeytinyağı ve şeker 2 dakika kadar yüze masaj yaparak uygulanır ve sabun vs ürünler kullanmadan ılık su ile durulanır. Ciltte kalan zeytinyağı cilt onarımına devam ederek yüzü nemlendirecektir. Peeling için 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve yarım çay kaşığı şeker karıştırarak yüze masaj yaparak uygulanır ve ılık su ile durulanır.

6- Muz Püresi MaskesiKırışıklıkları azaltan ve yüzü nemlendiren en etkili maskelerden biri olan muz maskesidir. Cilt tonunu dengeleyen ve rengini açtığı bilinen muz, içerdiği kalsiyum ve potasyum sayesinde cilt tabakasını yenileyerek hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Muz maskesini yapmadan önce daha iyi sonuç almak için, cildin temizlenmesi önerilir. Tonik ve peelingin ardından maske yapılması, henüz gözenekleri açık olan cilde daha faydalı olmaktadır. Temizlenmiş bir cilde püre haline getirilen muz sürülür ve yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra durulanır. Muzun sadece püresi değil kabuğu ile de peeling yapılabilir. Muz kabuklarının iç kısmına biraz pirinç unu serpip yüze masaj yaparak uygulandığında yüzdeki ölü deriyi ve siyah noktalar temizlemektedir.

7- Sirke ToniğiSivilcelerin kuruması ve cilt lekelerinin azalması için seyreltilmiş sirkeyi haftada 3 kez tonik olarak kullanılabilir. Yüzün daha ferah ve sağlıklı görünmesine faydalı olan bu formül, düzenli uygulandığında sivilcelerin kurumasına, sivilce izlerine oldukça etkilidir. Sirke alerjik bir ürün olduğu için yüzü tahriş edebilir. Kullanmadan önce yüzün küçük bir yerine uygulayıp biraz bekledikten sonra herhangi olumsuz bir tepkimeyle karşılaşılmamış ise cilde düzenli olarak uygulanabilir. Sirke toniği için yarım çay bardağı suyu 1 çay kaşığı sirke eklenip temiz bir pamukla yüze uygulanır ve birkaç dakika bekletildikten sonra durulanır. 

KIRIŞIKLIKLARA İYİ GELEN MASKELER

1- Yaş Maya Maskesi

1 çay bardağı ılık su ve yaş mayayı krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve cilde uygulanır. Takribi 20-30 dakika kadar bekletilir ve bol su ile durulanır. Bu maske ile gözeneklerin kapanmasına ve hücrelerin yenilenmesi sağlanır. Böylece yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

2- Nişasta Maskesi1 yemek kaşığı nişasta
1 fincan su 
5 yemek kaşığı havuç suyu karıştırılarak kremsi bir kıvama getirilir. Ardından yüze masaj yaparak uygulanır ve 10 dakika beklettikten sonra bol su ile durulanıp yüz nemlendirilir. Hücre yenileyen bu maske cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olduğu için cilt kırışıklıklarını önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.