CHP, isimli yıl açılışında avukatlarla bir ortaya geldi

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Vilayet Hukuk Komisyonu’nun düzenlediği buluşmada sandık başında vazife alan ve alacak olan avukatlar ile isimli yıl açılışında bir ortaya geldi.

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, avukatlar ile isimli yıl açılışında bir ortaya geldi.

Avukatlar ile çoklukla adliye koridorlarında ve hakkında açılan davalar sürecinde bir ortaya geldiğini belirten Kaftancıoğlu “Bir ortaya gelerek herkes için adaleti ve herkes için hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için çalıştığımız yer farklı olsa da siyasi bakışımız, partilerimiz farklı olsa da bu ülkeye ahlak ve adalet bağlamında yan yana, inanarak, korkmadan ve yılmadan uğraşımıza olan inancımızı tazeleyeceğimiz bir gün. Eşitlik, özgürlük, adalet, akıl, ahlak bağlamında hepimiz yan yanayız” dedi.

‘’İSTANBUL TÜRKİYE’YE ÇOK HOŞ BİR ÖRNEK OLDU”

Buluşmaya katılan CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek sandık örgütlenmesi ve avukatların sandık başlarında vazife alımlarıyla ilgili İstanbul’un Türkiye’ye çok hoş bir örnek olduğunu lisana getirdi ve şunları söyledi:

*Bu açıdan Vilayet Liderimiz Dr. Canan Kaftancıoğlu’na, İstanbul Vilayet Hukuk Kurulumuza ve onların nezdinde emek veren tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

*Önümüzdeki seçimde de 81 vilayette tüm sandık alanlarında avukatlar olmalı. Zira sandık alanlarında bilhassa iki sandıktan fazla üç sandıktan fazla sandığın olduğu okullarda sandık alanlarında meslektaşlarımız olursa, işte o sandıklardaki sandık heyeti üyeleri de, müşahitler de, bilişim sorumluları da çok daha rahat misyon yaparlar.

*Bizler; bilgimizle, özgüvenimizle, hukukçu kimliğimizle seçim güvenliğini sağlayacağız. Bunun için Hukuk Kurullarımızı güçlendiriyoruz.

*Yapacağımız çok iş var. Yargının kurucu ögesi olan savunmayı ve baroları anayasanın içine koyacağız.

*Anayasada yer alacak savunma ve avukat. Çoklu baro uygulamasına son vereceğiz. Barolarda temsilde adalet sağlayacağız. Bunların hepsini daima birlikte gerçekleştireceğiz.’

“ADİL, HAK TEMELLİ, HUKUKU İÇSELLEŞTİRMİŞTİR BİR TÜRKİYE İÇİN DAİMA BİRLİKTE UĞRAŞ EDECEĞİZ”

Yargı eliyle muhalif insanların cezalandırıldığını haksız, hukuka ters kararların yargı tarafından verildiğini tabir eden CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Vilayet Lider Yardımcısı Aysemin Gülmez ise şunları söyledi,

*Hasta tutukluların tahliyelerinin önünün kapatılmasından tutalım da birebir kabahatten birden fazla iddianame düzenlenmesine kadar geniş bir yelpazede gözle görülür çok açık hukuka karşıtlıklarla karşı karşıyayız.

*Özellikle iktidara muhalif şahısların aleyhine açılan davalarda hakim meslektaşlarımızın karar vermekte zorlandıklarını, hatta maddelere ve vicdanlara alışılmamış kararlar verdiklerini üzülerek deneyimliyoruz.

*Hakimlik, savcılık üzere değerli makamları işgal eden fakat hakimlik, savcılık yapma yetisine, bilgisine olmayan onlarca hakim ve savcı var.

*Usul bilmeyen yargıçlardan davanın aslıyla ilgili adil bir karar vermesini bekler durumdayız. Seçimler ile birlikte iktidar elbette değişecek ve uzun yıllardır ağır yaraları olan yargımız; aktif, bağımsız ve tarafsız bir kimliğine kavuşacak.

*Adil hak temelli, tüzel içselleştirilmiş bir Türkiye için daima birlikte uğraşımızı büyüteceğiz.’

“ÜÇ YIL EVVEL CÜBBESİNİ ÇIKARMIŞ BİR AVUKAT OLARAK SİZLERİ AĞIRLAMAKTAN GURUR DUYUYORUM’”

CHP İstanbul Vilayet Hukuk Kurulu tarafından düzenlenen tertibe mesken sahipliği yapan Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı ise şunları söyledi:

*Belediye Lideri seçildiğim gün cübbeyi, yasa gereği çıkarmam gerekiyordu. Bir tek evlendirme dairesinde nikah kıyarken giyiyorum.

*Onun haricinde hasretle o cübbeyi saklıyorum. Bugün Dünya Barış ve isimli yılın açılış günü. Barışın olmadığı yerde hukuk ve adaletten kelam edilmez.

*Hukukun ve adaletin olmadığı yerden de barıştan kelam edilmez. Umarım çok kısa bir müddet içerisinde hukukun her alanda tecelli edeceği hukuk devletinin kurallarına herkesin uyacağı bir siyasi periyoda geçeriz. Sizin gayretinizle, sizin katkılarınızla bunu başarabileceğimize inanıyorum. Hepiniz tekrar Kadıköy’e güzel geldiniz, uygun ki geldiniz.

“DEMOKRASİ GAYRETİMİZİ YÜKSELTMEMİZ GEREKİYOR”

İstanbul Baro Lideri Av. Mehmet Durakoğlu ise şöyle konuştu:

* Şayet avukatlık bu ülkede bir yargı bağımsızlığı sağlanamıyorsa yapılamaz. Şayet avukatlık bu ülkede nitekim bir hukuk devleti olması mümkün olamıyorsa yapılamaz.

*Bunu bilen bunun hem siyasette hem de tahminen bir demokratik kitle örgütü sayılması gereken baro içerisinde güçlendirilmesi hepimiz için yaşamsal bir mana tabir ediyor.

*Bunun için de temel nokta demokrasi uğraşı. Demokrasi uğraşını nerede ne biçimde ne açıdan yaparsanız yapın onun çok büyük bir pahası olduğu niyetindeyim ve bunun yer benim de bugün itibariyle benim açımdan var olduğu için buradayım. Fakat demokrasi çabasından asla vazgeçmememiz gerekiyor.

*Nasıl avukatlar olarak geçmişte demokrasimizi, İstanbul seçimlerinde, haziranda, elimizden alırken onu vermediysek; nasıl bunun çabasını yaptıysak, nasıl sandıklara sahip çıktıysak, artık çok yakında önümüzde yeniden bu türlü bir uğraş alanı var.

*Avukatlar olarak bunu yükseltmemiz gerekiyor. Demokrasi gayretini yükseltmemiz gerekiyor. Biz demokrasi varsa varız. Demokrasiyi yücelteceksek varız. Biz demokrasi içinde varız. Neler yaşadığımızı görüyorsunuz. Neler yaşadığımızın içindeyiz.

*Burada avukatlara tek tek onları anlatmanın gereği yok. Lakin buradan çıkışı sağlamamız gerekiyor ve inanın bana en büyük vazife de bize düşüyor.

*Başaracağımıza yürekten inanıyorum. O nedenle de bu birlikteliğin, bu dayanışmanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Yaklaşık 1000 avukatın iştiraki ile CHP İstanbul Vilayet Hukuk Kurulu tarafından düzenlenen buluşmada Seyahat tutsağı Can Atalay’ın dayanışma bildirisini da CHP İstanbul Vilayet Disiplin Heyeti Lideri av. İsmail Emre Telci okudu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.