Bu Kripto Para Platformuna Saldırı: Altcoin Çakıldı!

Kripto para uzmanları, merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında faaliyet gösteren kredi protokolü Euler Finance’in hacklendiğine dikkat çekti. Verilere göre Euler Finance, neredeyse 197 milyon doların kaybolmasına neden olan bir istismara maruz kaldı. Bu durum, EUL fiyatında sert bir düşüşe neden oldu. İşte detaylar…

Kripto para platformu 180 milyon dolarlık saldırıyla karşılaştı

On-chain (zincir-üstü) dedektifler, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Euler Finance’te hackerların bir açıktan yararlandığını bildirdi. Flaş kredi (flash loan) saldırısında, bilgisayar korsanları non-custodial DeFi protokolü Euler Finance’ten 188 milyon doların üzerinde para çaldı. Saldırgan cüzdanında Ethereum (ETH) ve DAI stablecoin’i bulunuyor.  

Akıllı sözleşme denetçisi BlockSec’e göre, kayıplar Dai (DAI), Wrapped Bitcoin (WBTC), staked Ethereum (sETH) ve USDC’de dört işlemde meydana geldi. Hacker, son güncellemeye göre yaklaşık 196 milyon dolar çalan birden fazla işlem gerçekleştirdi. On chain veri analizi firması Certik verileri, istismarcının merkezi olmayan stablecoin’de DAI’de yaklaşık 43 milyon ve wrapped Ethereum’da (wETH) yaklaşık 93.800 coin çaldığını gösteriyor. Devam eden saldırı şimdiden 2023’ün en büyük hack’i haline geldi.

Başka bir kripto analiz firması Meta Seluth’a göre saldırgan, bir ay önce meydana gelen deflasyon saldırısıyla ilişkilendiriliyor. Saldırgan, fonları BSC’den Ethereum’a aktarmak için Multichain köprüsünü kullanıyor ve saldırıyı bugün başlattılar. Euler Finance geçen yıl FTX, Coinbase, Jump, Jane Street ve Uniswap gibi kuruluşların katıldığı bir fonlama turunda 32 milyon dolar toplamış bir protokol.

EUL fiyatı dibe daldı

Hack olayının yayılması ile birlikte Euler Finance’in EUL fiyatı yüzde 47 oranında düşüş yaşadı. Kripto para birimi, 6.49 dolardan 3.06 dolara kadar geriledi. Yazım sırasında, 3.1 dolardan el değiştiriyor. Hızla işlem yapan yatırımcılardan dolayı, coin’in son 24 saatteki hacmi yüzde 717 oranında yükseldi. Mevcut durumda, coin’in piyasa değeri 34.5 milyon dolarda gözüküyor. Yani, platformdan çalınan miktar EUL piyasa değerinin neredeyse 6 katına işaret ediyor. Kripto para birimindeki sert gerilemeyi aşağıdaki 24 saatlik grafikte de görebilirsiniz:

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Euler, kullanıcıların güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan kripto varlıklarından faiz kazanmalarına veya değişken piyasalara karşı koruma sağlamalarına yardımcı olan, sermaye açısından verimli, “izinsiz (permissionless)” bir borç verme protokolü olarak kendini tanıtıyor.  Euler, izinsiz borç verme piyasaları, reaktif faiz oranları, korumalı teminat, MEV’ye dayanıklı tasfiyeler, çok teminatlı istikrar havuzları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere DeFi’da daha önce görülmemiş bir dizi yeniliğe sahip olduğunu belirtiyor.

Euler Finance, özellikle likit staking türevleri (LSD’ler) hizmetleri sunmak için oldukça popüler hale geldi. LSD’ler, stake edenlerin ETH gibi stake ettikleri kripto para birimleri için likidite sunarak potansiyel getirilerini artırmalarını sağlayan nispeten yeni bir token türüdür. Şu anda LSD’ler, merkezi finans protokollerinde kilitli toplam değerin yüzde 20’sine kadarını oluşturmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir