Borsa haftaya yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 15,62 puan ve yüzde 0,62 kıymet kazanarak 2.548,95 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,15 ve holding endeksi yüzde 0,79 artış kaydetti. Tüm bölüm endeksleri güne yükselişle başlarken, en çok kazandıran yüzde 1,89’la ulaştırma oldu.

BIST 100 endeksi, cuma günü global hisse piyasalarından olumlu ayrıştı ve günü yüzde 1,93 artışla 2.533,33 puandan tamamladı.

Analistler, global hisse piyasalarının resesyon telaşlarıyla yeni haftaya temkinli bir başlangıç yaptığını belirterek, hafta boyunca kıymetli merkez bankası yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olacağını söyledi.

Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde ve öteki yetkililerin tahvil faizlerindeki oynaklığı azaltacak araca ait açıklama yapmasının beklendiğini lisana getiren analistler, açıklamaların piyasalarda oynaklığı artırabileceğini tabir etti.

Analistler, bugün ABD piyasalarının kapalı olacağını anımsatarak, data gündeminde yurt içinde memleketler arası yatırım konumu ve Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, yurt dışında Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile Avro Bölgesi’nde ödemeler istikrarı bilgilerinin öne çıktığını kaydetti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.500 düzeyinin dayanak, 2.560 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.